Čerpací stanice HDB v rychnovských Zbuzanech musela zaplatit pokutu za to, že prodávala naftu nevyhovující předpisům. Zákazníci, kteří u této pumpy tankovali, se však nemusí obávat, že by tato nafta měla nepříznivý vliv na motory jejich aut. Uvedl to ředitel královéhradeckého inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) Karel Nohejl.
ČOI při kontrole, kterou provedla v září loňského roku, zjistila, že místní nafta měla snížený bod vzplanutí, a to o bezmála devět stupňů Celsia. Nebezpečí poškození motoru přitom nastává až při větší než dvacetistupňové odchylce.
Tato kvalitativní závada je jedna z nejběžnějších, které inspekce při kontrolách nachází. „Je také jedna z nejméně závažných. Někdy však paradoxně vůbec není na závadu. V zimním období se řidičům může jevit jako příznivá, protože motor s takovým palivem lépe zapaluje. V létě to ovšem může znamenat určité požární nebezpečí,“ vysvětlil Nohejl.
Podle vedoucího čerpací stanice Pavla Ježka nejspíš nastal problém při převozu. „Může se stát, že dopravce zcela nevyprázdní cisternu, v níž dříve převážel benzin. Ten, když se do nafty přimíchá, sníží její zážehovou teplotu,“ řekl Ježek.
Možnost, že ke snížení kvality nafty došlo při dopravě, vidí jako pravděpodobnou i Nohejl. „Prodejce takovou závadu mnohdy ovlivnit nemůže. O pančování v tomto případě rozhodně nejde,“ sdělil Nohejl. S úmyslným mícháním pohonných hmot se ani jinde v regionu nesetkal, takové podezření však má u několika pump na Chrudimsku. Na Rychnovsku podle něj celkově mnoho nedostatků paliva není.
Každá čerpací stanice projde kontrolou minimálně jedenkrát za dva roky. Frekvence kontrol by se letos měla ještě zvýšit, a to asi o dvacet procent. Seznam stanic, které neprošly v pořádku a platily pokutu, musí ČOI od ledna uvádět na svých internetových stránkách.
Barbora Janečková