„Byla zřízena okolo roku 1912 v části zámku, která sloužila pro soukromou potřebu tehdejšího majitele panství, knížete Josefa Colloredo– Mansfelda, spolu s ložnicí, pracovnou a kuřárnou," prozradil Milan Junek ze správy zámku. „Jedná se o koupelnu skutečně nadstandardně vybavenou. Obdobné sociální zařízení v tehdejší době nebylo běžné ani ve vysokých kruzích."

Koupelna se pyšní technickými vymoženostmi, z nichž na první pohled upoutá sprchový kout nad vanou. „Jde o patentovaný systém, jehož součástí byla už tehdy masážní sprcha," poodhaluje Junek funkci kovové konstrukce se zástěnou upevněné na vaně. „Voda stříkala z dvě stě čtyřiceti trysek." Podobný luxus si na začátku minulého století mohl dovolit opravdu málokdo. „Buď chyběly peníze, nebo modernizaci zámeckých budov bránila řada technických problémů," vysvětlil Junek.

Koupelen bylo na opočenském zámku celkem pět. Běžnou součástí návštěvnického okruhu je pouze jedna. Ke zhlédnutí je ještě mycí koutek s umyvadlem skrytý v dřevěné skříni. Bonus v podobě pánské koupelny měli návštěvníci opočenského zámku pouze v sobotu a neděli.

„Bylo to příjemné zpestření prohlídky. V Opočně jsem už potřetí, ale do koupelny bývalého majitele zámku jsem se letos podíval poprvé. Prvně jsme s sebou vzali naše dvě děti, které historická prohlídka vůbec nenudila," pochvaloval si Jiří Novotný z Pardubic, který se na první jarní výlet vydal na Rychnovsko.

Opočenský zámek letos chystá třeba koncerty vážné hudby, Svátky růží nebo Hradozámeckou noc.