Elektrokola, elektroskútry, elektrotříkolky, elektroauta, elektroautobus a dokonce i elektroletadlo se o víkendu sešly v Záměli u Potštejna.

Konal se tady totiž první ročník Ekomobility 2012. „Začalo to tak, že jsme rekapitulovali loňský rok a zrodil se nápad udělat sraz těchto vozidel. Nakonec z toho vznikla výstava všech vozidel na alternativní pohon," vysvětlil organizátor Jiří Červinka, podle kterého z akce vznikne tradice. „Určitě nechceme, aby to byla jednorázovka. Jsme si vědomi toho, že první ročník je vždycky slabší, protože hodně vystavovatelů čeká, co se z toho vyvine," přiznal organizátor.

Celá akce nebyla jen o výstavě. Byl připraven také bohatý doprovodný program.

Své vystoupení předvedly mažoretky z Opočna, balet zatančili dobrovolní hasiči z Dobrouče a také mnoho zábavy přinesly soutěže související s tématem výstavy.
„Například soutěžící šlapali na elektrokole, aby viděli, co obnáší šlapání do kopce a tím vytlačovali vodu do válce. To aby viděli, kolik si toho vyšlápli," řekl Jiří Červinka.
Zahrály také skupiny Seqenza a Abraxas. Návštěvníky jistě zaujalo i vystoupení kaskadéra Bohouše Chmelaře. Hlavním bodem programu byla propagační jízda do automobilové školy v Ústí nad Orlicí.

„Tuto jízdu jsme udělali proto, aby lidé viděli, že to, co jede, nemusí být slyšet a nemusí to dělat „rambajs". Protože hodně lidí na elektrická vozidla kouká skrz prsty a nevěří tomu, že něco na elektriku může pěkně jet," řekl Jiří Červinka. Zájezdu se zúčastnil i elektro autobus, který vezl lidi, kteří nechtěli jet svým autem.
„Tato akce byla velmi zajímavá, myslím si, že alternativní pohony jsou palivem budoucnosti," řekl návštěvník akce Jan Dvořák.

Organizátor akce Ekomobilita už nyní ví, co by příští rok udělal jinak. „Vzhledem k tomu, že k hodně vystavovatelům se nám podařilo  dopídit relativně pozdě, měli už naplánované své akce. Přestože by se rádi zúčastnili, nemohli. Ale určitě se chtějí účastnit dalšího ročníku," vysvětlil Jiří Červinka.