Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obřadní místnost se brzy promění v muzeum

Častolovice – Obyvatelé Častolovic se konečně dočkají svého vlastního muzea, které by se mělo začít budovat v září letošního roku. S nápadem zřídit v městečku muzejní expozici přišli členové Spolku přátel Častolovic.

13.7.2011
SDÍLEJ:

Přibližně takto by měly vypadat prostory nového muzea v Častolovicích, které by tam rádi začali budovat již letos v září. Získaná vizualizace je dílem studentky Martiny Řeháčkové.Foto: Archiv Spolku přátel Častolovic

Myšlenka pak postupně získávala konkrétní rysy. Byla zpracována vizualizace a předložený projekt byl po několika jednáních vedením radnice schválen k realizaci.

Muzeum vznikne přestavbou obřadní místnosti, kde bude v nově zrekonstruovaných prostorách o rozměrech 6,5 x 5 m instalována stálá muzejní expozice. Ta se stane multifunkčním, multižánrovým a variabilním místem, kde budou vystaveny exponáty z různých odvětví historie.

Exponáty z domu

A kde muzeum získá exponáty? „Již asi od roku 2004 se zaobírám sbíráním historií Častolovic a doma mám velké množství exponátů, které se nejspíše ani do té místnosti nevejdou. Mimo jiné jsem získal například staré jízdní kolo značky Neptun, různou literaturu, knihy či fotografie. Takže si s materiálem vystačíme sami,“ vysvětluje Jiří Václavík, místostarosta městyse a také člen Spolku přátel Častolovic.

Prostor bude využit také pro uskutečnění různých přednášek, besed, výstav a koncertů. Zároveň pak bude nadále sloužit i jako volební místnost.

Při pořádání tematických výstav většího rozsahu je možné využít i sousední zasedací místnost a chodbu před Úřadem městyse Častolovice.
Akce a výstavy v muzeu budou mapovat historii Častolovicka, potažmo Podorlicka, zejména se zaměřením na stavební vývoj, osobnosti, historii podnikání, kulturu, sport a přírodu. „Spolek se nechce v žádném případě omezit pouze na minulost, proto by část expozice měla představovat i jakési vizeum, které bude zajímavou formou seznamovat návštěvníky s připravovanými záměry a vizemi do budoucna,“ uvádí Václavík.

Provoz muzea má zajišťovat město společně se Spolkem přátel Častolovice a uzavře se dohoda i se Spolkem přátel města Týniště nad Orlicí.
Spolek podal v rámci čtvrté výzvy programu Leader 2007 žádost o finanční dotaci na projekt Přestavba bývalé obřadní místnosti na Muzeum Častolovicka. Záměr podpořilo rovněž současné vedení radnice a předložený projekt byl po několika jednáních schválen k realizaci.

Nastal čas čekání

Tento projekt Přestavby obřadní místnosti na Muzeum Častolovicka, památku místního významu, doporučila k financování výběrová komise společnosti MAS NAD Orlicí. Programový výbor 13. června schválil toto doporučení a podpořil projekt požadovanou dotací ve výši 162 tisíc korun. Celkové náklady na přestavbu by měly být 180 tisíc korun. „Zbylých osmnáct tisíc bude uhrazeno městysem Častolovice,“ přibližuje Václavík. Nyní musí proběhnout registrace projektu na Státním zemědělském a intervenčním fondu, administrativní kontrola a kontrola přijatelnosti. Až po této proceduře by měla být se spolkem podepsána dohoda o realizaci projektu. „Nyní jsme tedy ve fázi čekání na dotace, dále nás čeká přechod na podvojné účetnictví, výběr zhotovitele a předfinancování projektu,“ dodává Václavík.

Spolek přátel Častolovice se může pochlubit ještě jedním úspěchem. Jeho internetové stránky totiž byly vybrány Národní knihovnou České republiky k zařazení do reprezentativního vzorku českého webu. Cílem je jejich dlouhodobé uchování pro budoucí historické a výzkumné účely.

Autor: Kamila Císařová

13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení