Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnovená kaple svaté Anny ukázala své možnosti

Zdobnice/Kunčina Ves - Zrestaurovaná památka v horské vsi posloužila jako kulisa pro koncert klasické hudby.

21.11.2011 2
SDÍLEJ:

Obnovená kaple svaté Anny poprvé ukázala své možnostiFoto: Deník/Michal Friček

Není obvyklé, aby se v místní části horské obce Zdobnice sešlo na jednom místě tolik lidí. Kunčinu Ves totiž tvoří jen několik obydlí. A také kaple svaté Anny.

A právě ona se v sobotu stala centrem dění v tomto malebném koutu Orlických hor. Poprvé od rekonstrukce, provedené již v loňském roce, se zde uskutečnil koncert. A účast nenechala nikoho na pochybách, že rozhodnutí přetvořit časem sešlou kapli na místo společenských událostí, bylo správné.

„Podle materiálů, které jsme rozdávali příchozím, odhaduji, že je tu přinejmenším sto lidí. Vedle místních tu totiž máme i mnoho chalupářů,” řekla Jana Gruntová, starostka Zdobnice. Ona sama doufá, že podobných akcí se zde uskuteční ještě mnoho. Kromě koncertů tu plánují i různé výstavy.

Takové plány jim umožnila rekonstrukce, uskutečněná s pomocí dotace od jara do podzimu loňského roku. Před ní byla novogotická kaple z 19. století nevyužívaná. A to byla škoda. Silueta kaple se štíhlou hranolovou věží totiž dominuje okolní krajině. Podle dochovaných informací ji v roce 1866 nechal postavit místní sedlák Anton Vanietschcke. Zbudována byla v alpském slohu. Poprvé byla opravována až po více než sto letech. Od oprav z roku 1968 byla loňská rekonstrukce největším stavebním zásahem do podoby památky. V rámci ní byly provedeny hydroizolace, oprava vnějšího i vnitřního povrchu stěn a kleneb a uskutečnily se také restaurátorské práce na vstupním portálu. Byla vyměněna okna i střešní krytina a oplechování. Celkové náklady se tak přiblížily dvěma a půl milionu korun, z nichž větší část hradila Evropská unie prostřednictvím fondu pro rozvoj venkova. Zbytek dofinancovala obec, která je majitelem objektu.

Zájemcům byla zpřístupněna již před časem, ale v sobotu se jednalo o první využití takové velikosti. „Zazpívala zde Lucie Džula Bártová, která má v naší obci rodinné vazby. Doprovodila ji Jiřina Marešová,” doplnila Jana Gruntová. Kunčinou Vsí se tak nesly skladby Vivaldiho, Bacha,Myslivečka nebo Händela.

Jaký je osud kaple svaté Anny

• Kaple se nachází na návrší na jihozápadním okraji místní části Kunčina Ves v obci Zdobnice. Kolem ní prochází turistická trasa.
• Jedná se o novogotickou kapli v alpském slohu.
• Nechal ji postavit místní sedlák Anton Vanitschcke v roce 1866.
• Stavba má křížový půdorys a pětiboký presbytář. Dominuje jí vysoká hranolová věž.
• První opravy se uskutečnily v roce 1968. Další pak v roce 2001.
• V rámci rekonstrukce z roku 2010 se provedla hydroizolace celého objektu, úpravy povrchu stěn a kleneb, restaurování vstupního portálu, přespárování podlahy, výměna oken a střešní krytiny včetně nového oplechování.
• Větší část nákladů hradila Evropská unie.

Autor: Michal Friček

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační fotografie.

Křovičtí hasiči zvou na zabíjačkové pochoutky

Opočno vzdorovalo Náchodu polovinu utkání

Opočno - Páté kolo Krajské hokejové ligy nabídlo souboj týmů ze suterénu tabulky, ve kterém poslední Opočno hostilo předposlední Náchod. Z výhry se radovali hosté, domácí Baroni stále čekají na první bodový zisk.

V obci Přepychy přivítajío víkendu nové občánky

Přepychy - V Přepychách přivítají do života další čtyři nové občánky. Stane se tak v sobotu 21. října v kapli Panny Marie v údolí Dřízna.

Lukavice hostí lídra z Javornice

Rychnovsko - Krajská I. B třída nabídne o víkendu hned tři okresní derby.

Kraj chce slučovat střední školy

Královéhradecko - Kapacity středních škol dvakrát převyšují počet žáků devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení