Ještě na Silvestra výška hladiny Orlice v Týništi dosahovala 123 centimetrů. Ve středu ráno už byla o dva metry výše, překonala hranici prvního stupně povodňového nebezpečí a stále stoupala. Stupeň bdělosti platil na Rychnovsku také na Bělé v deštenské části Jedlová, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí, na Hradecku na Cidlině v Novém Bydžově a na Trutnovsku na Labi v lokalitě Vestřev. Tady v úterý voda vystoupala až na třetí stupeň povodňového nebezpečí a kolem půlnoci tuto hranici překonalo Labe také ve Stanovicích, a to díky odpouštění přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. Během ranních a dopoledních hodin však i zde hladina klesla až na první stupeň.

close Rozvodněná Orlice u Týniště. info Zdroj: Deník/Jana Kotalová zoom_in Rozvodněná Orlice u Týniště.

"V druhé polovině týdne se bude celkově ochlazovat a situace na řekách se bude uklidňovat," uvedl Janek Doležal z tiskového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu.

Horám nezvyklé teplo sebralo sníh

Obleva po slibném začátku zimy nepotěšila hlavně na horách, v těch Orlických je nyní řada středisek uzavřených. Jako v Českých Petrovicích, Mladkově - Petrovičkách, rokytnický Ski areál Farák a na dalších místech.

"Od soboty 8. ledna bychom to zase rádi rozjeli, když to počasí podpoří. Předpověď je příznivá, tak věříme, že zas bude zima, jak má být," vzkazují provozovatelé horského resortu Buková hora.

Kvůli oblevě od pondělí 3. ledna zavřel i areál Nella v Bartošovicích v Orlických horách. Pokud se ochladí, provoz by mohl obnovit na víkend.

Spíše jarní počasí pak omezilo možnosti lyžování rovněž v Orlickém Záhoří, zejména v běžecké Ski aréně, která je závislá na přírodním sněhu. "Téměř všechen sníh nám ztál a teď čekáme na další. Doufáme, že trochu namrzne a budeme moci na sjezdovkách nasněžit. Už za týden máme na Černé Vodě závod na rohačkách, takže uvidíme, jestli se podaří nafoukat sníh," říká referentka Turistického informačního centra v Orlickém Záhoří Jana Matyášová.

Právě sjezdovku na Černé Vodě se stále daří držet v provozu. A lyžaři mohou vyrazit i do Olešnice v Orlických horách či do Říček a Deštného. Pouze odpolední lyžování ve středu nabízelo Ski centrum Zdobnice.

Provoz omezila i střediska v Krkonoších

Větší sněhovou nadílku vyhlížejí nejen Orlické hory, ale i Krkonoše, které déšť také notně spláchl. Po šesti teplejších a také propršených dnech se sem vrátilo mrazivé počasí a sněžení.

"Na hřebenech Krkonoš je okolo 20 až 50 centimetrů sněhu. Po masivní oblevě se na horách opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, na kterou napadlo za posledních 24 hodin deset centimetrů nového sněhu," uvedl ve středu pro ČTK Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Sněžilo i v nižších polohách hor. Od čtvrtka by mělo mrznout i přes den, na což čekají hlavně provozovatelé ski areálů, aby mohli zasněžovat.

Ve středu na Černé hoře jely 3 lanovky a 2 vleky, uzavřená byla 3,5kilometrová sáňkařská cesta z Černé hory do Janských Lázní, stejně jako Live park Formánky, tamní lyžařská škola a půjčovna, mimo provoz bylo večerní lyžování na sjezdovce na Protěži i hřebenové spojení areálů Janské Lázně a Pec pod Sněžkou. V Peci pod Sněžkou mohli návštěvníci využít 2 lanovky a 7 vleků. v Černém Dole pouze lanovku Family Express a Live park, ve Velké Úpě lanovku Portášky a vlek Modřín. Live park je zavřený a večerní lyžování na Modřínu bylo zrušeno. Areál ve Svobodě nad Úpou byl mimo provoz.

I další střediska upravovala kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám provoz. Od 3. ledna je dočasně uzavřen Skiareál Vrchlabí - Kněžický Vrch. Znovu pojede od soboty.

Ve Špindlerově Mlýně leží od 5 do 45 centimetrů sněhu. Svézt se tam lze na 9 z 20 sjezdovek, večerní lyžování je prozatím zrušeno.

Podle předpovědi počasí do konce týdne by se teploty v noci i přes den, jak v Krkonoších, tak v Orlických horách, měly pohybovat pod bodem mrazu a očekávají se sněhové přeháňky.