Historické předměty, podlahové zásypy, vstup do podsklepení domu ze středověku anebo trasu původní kamenné kanalizace objevili nedávno archeologové a pracovníci stavební firmy při rekonstrukci Šubertova náměstí a synagogy v Dobrušce.

Současně s rekonstrukcí náměstí, která začala již v červnu, probíhá i oprava synagogy, v níž se objevily podlahové zásypy. Při jejich odkrytí v době zahájení stavebních prací se našlo několik částí historických předmětů. Jedním z nálezů byly i renesanční komorové kachle jednoho z měšťanských domů.

Původní kanalizace

Při stavebních pracích našli archeologové v těchto dnech vstup do podsklepení historického domu. „Tento dům byl těžce poškozen požárem v roce 1806 a úplně zanikl kolem roku 1866. Nachází se uprostřed Šubertova náměstí před synagogou a muzeem a byl postaven ve středověku. Patro domu je z nepálených cihel,“ uvedla archeoložka Martina Beková.

V úseku nynější kanalizace odkryli stavební dělníci původní kamennou kanalizaci, která vede po celém obvodu Šubertova náměstí a je pro Dobrušku jistě zajímavou technickou památkou. Nepodařilo se ji však zachovat, protože je v určitých místech souběžná s nynější kanalizační sítí.

Firma, která od června uskutečňuje desetimilionovou zakázku města, vymění kanalizační a vodovodní řad a celý povrch náměstí, kde místo asfaltu položí přírodní žulovou a pískovcovou dlažbu. Střed náměstí bude upraven jako odpočinková zóna. Nebude chybět ani trávníková plocha, záhony a také fontána. V těchto dnech pracovníci stavební firmy dokončují položení sítí – přeložky kanalizace, vodovodu a plynovodu. Dále budou pokračovat pokládáním dlažby a chodníků. „Rekonstrukce probíhá bez problémů. Stavební firma nyní buduje technologické centrum pro fontánu,“ informoval starosta Dobrušky Petr Tojnar. Termín ukončení prací je naplánován na 24. září, kdy se zde uskuteční tradiční Svatováclavské slavnosti.