O bydlení v okrese je relativně velký zájem, což si lze vysvětlit zejména přítomností závodu Škoda Auto v Kvasinách a s tím související velkou nabídkou pracovních příležitostí i výší platů.

Jaká je ale situace na trhu s bydlením a existují dosud výrazné rozdíly mezi nájmy u sokromých vlastníků nemovitostí a v obecních bytech? „O nájemní byty je větší zájem než o koupi bytu do vlastnictví. Poptávka a nabídka je vcelku vyrovnaná,“ uvedl Lukáš Pauk, realitní makléř z Rychnova nad Kněžnou s tím, že zájem je především o malometrážní byty do velikosti 2+1.

U takto velkého bytu se pak nájem pohybuje okolo sedmi tisíc korun a realitní kanceláře předpokládají spíše mírný nárůst do budoucna. V jiných městech okresu jsou ceny o něco nižší, ale rozdíl není příliš dramatický. „Ve městech jako Kostelec nebo Týniště nad Orlicí je nájem asi o 15 procent nižší. O něco méně platí lidé v Dobrušce,“ dodal Lukáš Pauk.

Stále existují i byty v majetku měst nebo obcí, ve kterých je nájemné tradičně výhodnější. Město Rychnov nad Kněžnou má ve svém vlastnictví 460 bytů.
Nájemné se u nich pohybuje podle kategorie a to od 17 korun za metr čtvereční u bytů s pečovatelskou službou po zhruba 46 korun jakožto horní hranice u bytů postavených se státní podporou. Takových bytů je nejvíce a sice dvě stě.

Na 150 je bytů s bývalým regulovaným nájmem. Tam se v současnosti platí okolo 33 korun za metr. „K zvyšování s největší pravděpodobností nedojde, ale o tom vždy rozhoduje rada města,“ řekla Dana Hubálková z odboru správy majetku v Rychnově.

I při zohlednění horní sazby nájmů u městských bytů v Rychnově nad Kněžnou, vycházejí tyto na méně než polovinu oproti komerčním cenám. V současnosti jsou ve městě k dispozici pouze byty v areálu bývalé školy v přírodě v lokalitě Habrová. „Byty blíže centru se uvolní tak dva až tři do roka, přičemž registrujeme kolem tří stovek zájemců o byt,“ dodala Dana Hubálková.

Podobná situace je například v Kostelci nad Orlicí. Ceny bytů se zde pohybují mezi čtyřiceti a padesáti korunami za metr čtvereční, přičemž konkrétní výpočet vychází z nákladů na stavbu domu. Zdražování ani zde s největší pravděpodobností nepřijde. Z výhodného nájmu se však nemůže těšit každý. „Máme celkem 144 bytů a přidělujeme je, jakmile se některý uvolní. V této chvíli evidujeme na 90 žádostí o přidělení bytu,“ sdělila Renata Kubíčková z odboru investic a rozvoje města Kostelec nad Orlicí.

Hlavním hlediskem je prý datum podání žádosti a až následně sociální hledisko. Zvažuje se také preference místních občanů před zájemci od jinud.

V Týništi nad Orlicí nejsou v současnosti žádné volné byty k dispozici. „Město má celkem sto bytů, v nichž je jednotná sazba 43 korun za metr čtvereční, protože jde o byty stejné kategorie,“ uvedla Vlastimila Špačková z městského bytového podniku.

Porovnání cen

Soukromý byt – Rychnov n. Kn.: 100 – 140,– Kč/ m

Soukromé byty – menší města: 100 – 120,– Kč/ m

Městský byt v Rychnově n. Kn.: 33 – 46,– Kč/ m

Městský byt v Kostelci n. Orl.: 40 – 50,– Kč/ m

Městský byt v Týništi n. Orl.: 43,– Kč/ m

Městský byt v Dobrušce: 37 – 44,– Kč/ m

Obec s 600 obyv.: 32,– Kč/ m