Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec chtěli vypálit, teď tam slaví

Čánka, Opočno - Navzdory událostem za války si v Čánce připomněli 650 let od první zmínky. Konala se tam výstava historických map, kronik, fotografií a dalších cenných dokumentů.

24.5.2011
SDÍLEJ:

ANNA MORAVCOVÁ byla jednou z nejstarších návštěvnic nedělní výstavy v Čánce, na poslední válečné měsíce nezapomínáFoto: Dana Marková

Scházelo velmi málo a nedělní výstava v Čánce by se nekonala. Pokud by totiž obec byla srovnána se zemí, nebylo by kde slavit a nebylo by co slavit. I o tom se mluvilo na výstavě s názvem „650 let obce Čánka“, která se konala v neděli ve zdejší hasičské zbrojnici. Válečné události zmínil hned v úvodu Štěpán Jelínek, starosta Opočna, pod které Čánka spadá od roku 1960. Historické prameny hradeckého gestapa skutečně obsahují informace, že obec měla být vypálena a srovnána se zemí.

Dokumenty z roku 1945 byly součástí výstavy, ti mladší se s nimi mohli seznámit. Mnozí z účastníků však dobu, kdy Čánce hrozilo vyhlazení, zažili. Mezi takové patří Anna Moravcová, rozená Štěchová, jedna z nejstarších návštěvnic výstavy. Narodila se v roce 1927, na válečná léta nezapomíná.
„Výsadkáři se schovávali na různých místech, několik dní byli i u nás. Říkali jsme jim Malý Josef a Velký Josef. Byli u nás jen krátce, instalovali v Čánce vysílačku,“ vzpomíná Anna Moravcová na dobu, kdy za ukrývání hrozil trest smrti.

Výsadek Barium

Její slova potvrzuje kronikářka obce Kateřina Vošlajerová, která spolu s dalšími nadšenci výstavu připravila. „Dobové prameny to potvrzují. V roce 1944 proběhla akce zvaná Barium, do které byli zapojeni i někteří obyvatelé Čánky, přímo v naší vesnici byla umístěna vysílací stanice. Velitelem výsadku Barium byl nadporučík československé zahraniční armády z Londýna Josef Šandera, nazývaný Velký Josef. V jeho skupině seskočil také radiotelegrafista, poručík Josef Žižka, který měl přezdívku Malý Josef,“ sděluje podrobnosti kronikářka, stručně přibližuje i osud výsadku Barium, který byl detailně zpracován rychnovským archivem.

Výsadek Barium byl prozrazen, první zatýkání začalo v říjnu 1944. Oba Josefové byli zatčeni v malé osadě u Žamberka 16. ledna 1945. Aby se nedostal do rukou gestapa, Šandera se během zatýkání chtěl zastřelit. Vážně se zranil a na následky tohoto zranění zemřel. Žižka se den po svém zatčení v hradecké věznici oběsil. V Čánce proběhlo hromadné zatýkání 19. ledna. Při likvidaci akce Barium bylo na našem území zatčeno celkem 180 osob, z čehož bylo čtyřicet osob při vyšetřování gestapem umláceno nebo popraveno.

Ještě starší?

Osudu Lidic a Ležáků obec Čánka unikla. Také díky tomu se výstava, která připomíná historii obce od roku 1361, mohla konat. A jak už to s historií obcí a měst bývá, je jisté, že Čánka existovala už dříve, v roce 1361 však byla poprvé zmíněna. O tom mluví další organizátorka výstavy Eva Holancová, pracovnice Národní knihovny České republiky v Praze.

Ta na své „čánecké kořeny“ nezapomíná. „Dokumentem z 9. července 1361 potvrdili Mutina a Sezema, páni z Dobrušky, dar přepyšskému plebánovi. Darem byly pozemky, které sahaly až k hranicím Čánky (v latinském originále to byla Czanka). Díky tomuto dokumentu máme důkaz o existenci Čánky už v roce 1361,“ ukazuje vystavený přepis dokumentu Eva Holancová a vysvětluje i význam slova plebán - tak se ve 14. století říkalo farářům.

Čanderáci a film

Jednodenní výstava historických map, kronik, fotografií a dalších cenných dokumentů se určitě zapíše do historie obce. Zájem měli nejen obyvatelé Čánky, přijeli se podívat i zdejší rodáci a lidé z okolí. Organizátoři slibují, že vše bude uloženo a připraveno pro další příležitost, dokumentů v archivu bude určitě přibývat.

A dvě zajímavosti na závěr. Během výstavy se mluvilo také o českém jazyce. Většina obcí a měst to má jednoduché, žijí tam Opočeňáci, Přepyšáci, Mokeráci atd. Ale u Čánky to tak snadné není. Čánka to vyřešila po svém – od nepaměti si prý říkají Čanderáci. A druhá zajímavost? Čanderáci mají také svůj historický dokumentární film, i ten byl součástí výstavy. V letech 1957 až 1960 jej natočil tehdejší kronikář Václav Kašpar.

(dm)

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení