VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obě města zůstala překvapená, každé ale jinak

Dobruška, Rychnov n. Kn. – Opravdu veliké překvapení čekalo ve středu starostu Dobrušky Petra Tojnara. Jeho rajon se totiž stal nejlepším městem třetího stupně pro podnikání v Královéhradeckém kraji. Rozhodl o tom výzkum týdeníku Ekonom.

16.11.2012
SDÍLEJ:

Vítězové. Zleva: Starosta Nové Paky Rudolf Cogan (2. místo), starosta Dobrušky Petr Tojnar (1. místo) a místostarosta Dvora Králové nad Labem Dušan Kubica (3. místo).Foto: Archiv organizátorů

„Myslím si, že jsme vyhráli proto, že se snažíme pracovat jak s úředníky, tak i ostatními pracovníky třeba z technických služeb, kina či bazénu. Zaměstnance města vedeme ke vstřícnějšímu chování k lidem. To se nám povedlo různými školeními, což potvrdili i občané, kteří nám dali svůj hlas," raduje se Petr Tojnar.

Obce jsou ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnoceny na základě padesáti kritérií rozdělených do dvou oblastí – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit. Právě v ní získala vítězná Dobruška výborné hodnocení.

„Výhodou zdejších zastupitelů je výborná znalost místního podnikatelského prostředí, která se projevuje například tím, že se s podnikateli i manažery potkáváme na ulici. Tváří v tvář tak můžeme vyřešit různé problémy, či si něco vysvětlit," řekl starosta, pro kterého je vítězství velmi důležité.

To, že se městu podařilo zvítězit, dobrušské podnikatele nijak nepřekvapilo.

„S městským úřadem jsem nikdy problém neměl, takže se tomu ani nedivím. Myslím si, že to sedí. Z hlediska spolupráce ho totiž hodnotím velmi dobře. Neříkám, že mi stoprocentně vždycky vyhověli, ale je to o jednání a o komunikaci," přiznal podnikatel Josef Jarkovský.

S jeho názorem souhlasí i další podnikatel Milan Vedra, který žádné potíže s úředníky nezaznamenal. „Nikdy jsme neřešili žádné problémy ani  neměli nějaké spory. Pokud jsme něco potřebovali vyřešit s místními úřady, byli jsme vždycky spokojeni," uvedl Milan Vedra.

Otevřený úřad

Spolu s celkovým vítězstvím se podařilo městu získat i dílčí hodnocení, a to uznání za otevřenost úřadu.

Poté, co se vyhlásí výsledky ještě ve  zbylých krajích, bude následovat celostátní hodnocení. „Takže máme naději, že i v republikovém hodnocení se umístíme na poměrně pěkném místě," doufá Petr Tojnar.

Stejného překvapení, ovšem na rozdíl od Dobrušky ne tak pozitivního, se dočkal Rychnov nad Kněžnou, který ze všech patnácti hodnocených měst zůstal na stupínku nejnižším.

„No co k tomu říci. Byli jsme zklamaní. Na vyhlášení jsem jela ráda, protože se tam člověk potká s různými lidmi. Když nám na začátku ukazovali tabulky, které se týkaly třeba státní správy, umisťovali jsme se v první půlce a dokonce jsme dostali i ocenění za boj s nezaměstnaností. Proto mě poslední místo překvapilo," uvedla Jana Drejslová, místostarostka Rychnova, kterou své město nejprve ani nenapadlo hledat na posledním místě.

„Ještě se na to chci pořádně podívat, abychom věděli, proč tomu tak bylo. Dokonce mám na příští týden pozvaného tajemníka, abychom zjistili, co je to vlastně za čísla," prozradila místostarostka s tím, že by byla ráda, kdyby se město příští rok posunulo v žebříčku někam výš.

Jak si města 
z kraje vedla

1. Dobruška
2. Nová Paka
3. Dvůr Králové nad Labem
4. Nové Město nad Metují
5. Trutnov
6. Vrchlabí
7. Hradec Králové
8. Jaroměř
9. Hořice
10. Nový Bydžov
11. Kostelec nad Orlicí
12. Broumov
13. Jičín
14. Náchod
15. Rychnov nad Kněžnou

Autor: Kamila Císařová

16.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení