Loni město Solnice na svém facebooku informovalo, že se podařilo vyřešit majetkové spory na trase budoucího obchvatu a že stavební práce by mohly začít v roce 2024 a obchvat by se zprovoznil v roce 2025. Jak ale vyplývá z březnového letáku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), projekt nabral zpoždění.

V současnosti ŘSD připravuje výběrové řízení na archeologický výzkum, který by se měl zahájit letos na podzim. Archeologové se přitom měli na trasu podle původních plánů vrhnout už loni. Vybrat se musí i zhotovitel stavebních prací. „Dokončuje se výběrové řízení na demolici pily v trase obchvatu. Následovat budou přeložky ČEZ,“ doplňuje ŘSD.

Vizualizace plánovaného domova ve Žďáru nad Orlicí.
Moderní domov pro seniory ve Žďáru: oživí vzpomínky a bude mít i chytrou podlahu

Samotná stavba se má zahájit v roce 2025 a obchvat by měl být uvedený do provozu v roce 2026.

Přeložka silnice I/14 má výrazně zlepšit životní podmínky obyvatel města, jelikož ze Solnice odvede velkou část dopravy. Současná silnice I/14, která vede skrz Solnici, je podle ŘSD velmi vytížená i kvůli tomu, že po ní každý den projíždějí zaměstnanci automobilky v Kvasinách: „Zaměstnanci automobilky a dalších firem z blízkého okolí využívají silnici I/14 jak z přilehlých částí Královéhradeckého kraje, tak i vzdálenějších bodů (i ze sousedního Pardubického kraje).“

Připravovaná silnice má navázat na část jihozápadního obchvatu, která už je hotová. „Na počátku (ve své jižní části) se obchvat napojuje na okružní křižovatku do již provozované jihozápadní části obchvatu. Silnice dále prostupuje západně od města směrem na sever stávajícím územím s převážně zemědělským využitím,“ uvádějí silničáři.

Jižní část obchvatu Opočna se rodí rychleji, než se předpokládalo. Do zkušebního provozu se nejspíš uvede už na konci příštího roku. Ilustrační foto.
Obchvat Opočna se dokončí dříve. Řidiči nový úsek nejspíš vyzkouší v roce 2024

Vybuduje se 1712 metrů nové komunikace, součástí obchvatu budou čtyři mostní objekty, protihluková stěna dlouhá 55 metrů a dvě okružní křižovatky. Předpokládaná cena stavby je téměř 420 milionů korun bez DPH.Obchvat Solnice by měl být uvedený do provozu v roce 2023.Plánovaný obchvat Solnice.Zdroj: ŘSD

Nepřehlédněte: Nádherný kout Orlických hor: Šediviny krášlí bílý háv, zaplavilo je moře bledulí

Zdroj: Deník/Jana Kotalová