Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchody stojí nad propastí

Rychnovsko – Tržby v některých okresních prodejnách s potravinami klesly během několika málo let až o 40 procent

7.6.2016
SDÍLEJ:

Česká obchodní inspekceFoto: coi.cz

Faktorů, které mají na svědomí tento negativní jev, je více.

V první řadě menší obchody nejsou schopny cenově konkurovat velkým supermarketům, obzvláště v kategorii velkých slev a akcí. Ve městech s tím souvisí i celkové přenesení těžiště mimo jejich centra.

Vznikají tak obchodní zóny mimo tradiční prostory, jakými jsou náměstí a podobně. Proto i někteří malí obchodníci, přestože provozují svůj obchod v srdci města, musí končit či bojují s významným poklesem prodeje. Kromě toho se české obchody potýkají i s tím, že nedokáží konkurovat vietnamským obchodníkům. „V posledním roce jsme zaznamenali velký pokles tržeb. Pro naši prodejnu v Meziříčí je asi největší konkurencí vietnamský obchodník. Může si prostě dát menší ceny," uvedla vedoucí prodejny Blanka Kozlíková.

I našeho okresu se týká přeměna klasického rázu vesnic. Mladí lidé ve vesnicích ve většině případů nezůstávají. Ostatně obyvatelé malých vesnic se pravidelně nechávají zlákat nabídkou velkých supermarketů a upřednostní je před malým místním obchodem. Zejména proto, že díky autu je pro ně i několikakilometrová vzdálenost dostupná.

Obstát mezi konkurencí v oblasti prodeje potravin je těžký úkol. V posledních letech trápí tento problém i obchodníky z menších obcí.

Spotřební návyky zákazníků se již delší dobu mění. Slyší především na cenu výrobků, a proto upřednostňují nakupování u velkých obchodních řetězců. Pro menší prodejce je to těžký oříšek, protože jim stále klesají tržby. Tento dlouhodobý trend je pro mnohé likvidační. A mnoho menších prodejen v okrese již bylo zrušeno. „Určitě je to způsobené tím, že i lidé z malých obcí jezdí nakupovat do velkých supermarketů. Velké markety ovládají snad 75 procent trhu. Tržby nám klesly o dobrých 30 až 40 procent během posledních pár let," uvedl vedoucí borohrádecké prodejny Ladislav Němec.

Konkurencí, se kterou se menší české obchody s potravinami musí čím dál častěji potýkat, jsou i vietnamští podnikatelé. „V Rokytnici máme už čtyři obchody s potravinami na náměstí. Což je v naší obci dost strategické místo. Šli jsme s tržbami dolů," řekla vedoucí rokytnické prodejny Milena Nováková.

Poklesnou-li tržby z prodeje, dotkne se to i výplaty zaměstnanců. Protože jejich mzda se odvíjí právě od výdělků celé prodejny. Problematické je i to, že přestože dojde k poklesu prodeje, tím pádem i mezd, odvést je potřeba stále stejnou práci.

PRACOVNÍ DOBA 
JE DŮLEŽITÁ

České obchody nedokáží být konkurencí těm vietnamským zejména z pohledu otvírací doby. Mnozí z českých obchodníků si i stěžují na to, že se všem „neměří stejným metrem". Upozorňují především na fakt, že inspekce u jejich konkurence jsou neúčinné či bezmocné.

„Vietnamští obchodníci jsou ve své prodejně neustále. Jsou prostě od povahy pracovití. Ovšem otázkou je, jestli platí řádně všechny daně jako my. Uliček, jak se to dá obejít, je hodně. To, že inspekce jsou často neúčinné, to je veřejné tajemství," dodal Ladislav Němec.

Fakt, že vietnamské obchody nabízejí delší otvírací dobu, než je tomu u českých obchodů, potvrzuje i to, že velké množství z nich jsou večerkami .
„My jako Vietnamci pracujeme pořád, nemáme čas na volno, například jezdit na dovolené a podobně. Přebíráme některé české obchody, kde byla krátká pracovní doba. Nabídneme otevírací dobu od rána do večera," řekl prodejce z kostelecké večerky Ngueyen Minh-ung.

Vyvrací i všeobecné negativní názory o vyhýbání se placení daní. Přestože vnímá, že čeští obchodníci na toto téma často upozorňují. Podle jeho slov proběhlo v prodejně jeho rodiny v minulém roce několik inspekcí.

A platí i to, že v každé skupině lidí se najdou poctiví, ale i ti méně. 

Autor: Pavel Nedbal

7.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patrik Rybár.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení