"Sehnali jsme nájemce, který otevírá příští pondělí 11. listopadu," prozradila starostka Výravy Eva Nepokojová.

Výrava, kde žije asi 420 obyvatel, není jediným místem, kde se prodejna uzavřela. Obchody mizí i z dalších obcí Královéhradeckého kraje. Pomoci "přežít" jim mají dotace z krajské Podpory provozu prodejen na venkově.

"Budeme žádat o podporu Královéhradeckého kraje, která bude vypsaná na příští rok," dodala starostka Výravy.

Dotační program na příští rok je již schválený.

Do hor láká nově značená turistická trasa.
Do hor láká nově značená turistická trasa

"Alokovaná částka je 2,8 milionu korun. Platit budou obdobná kritéria jako letos. Žádosti lze posílat v elektronické podobě od 2. prosince tohoto roku do 9. ledna 2020, v listinné podobě do 16. ledna 2020. Podpora je určena menším obcím, kde je nižší počet obyvatel a tedy i nižší kupní síla," vysvětlil královéhradecký hejtman Jiří Štěpán.

Podpora obchodů tu má zachovat možnost nakoupit si lidem, kteří se do města nedostanou nebo jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. V místech, kde už nefungují hospody a kulturní střediska, pak prodejny zůstávají zároveň posledním ostrůvkem setkávání.

"Chceme je pomoci udržet, aby byl komfort života na venkově dostatečný, obdobný jako ve městě. Je to podpora venkova, aby se tolik nevylidňoval," doplnil hejtman.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje letos vydal dvě výzvy, během nichž rozdělil mezi žadatele na podporu malých prodejen přes 3 miliony korun. Zájem byl velký. Každý žadatel mohl získat od 20 do 50 tisíc korun. Podpora v této výši putovala v prvním kole například do Olešnice v Orlických horách, Rybné nad Zdobnicí, Bartošovic v Orlických horách, Bílých Poličan, Žďárek, Holovous či Třebihoště. Nejvíce peněz směřovalo na Rychnovsko - 588 500 korun, stejně tak v druhém kole, kdy to bylo celkem 244 800 korun. S žádosti o podporu uspěly Přepychy, Lípa nad Orlicí, Žďár nad Orlicí a desítky dalších obcí i v ostatních regionech kraje.

Jan Švejdar, Petr Petřík, Jiří Štěpán.
Královéhradečtí policisté mají nového ředitele

Které obce mohou žádat o podporu?
O dotaci může žádat obec s méně než tisícovkou obyvatel, případně i obec větší, ale pouze pro svou místní část, která má do tisíce obyvatel. Rozpětí dotace se pohybuje mezi 20 a 50 tisíci korun za podmínky stejně vysoké spoluúčasti obce. Tato částka napomůže zachování služby na venkově. Podporu je možné čerpat například na energie nebo na mzdy prodavaček.