"Připravovali jsme se už od minulého týdne. Uklízím zimní věci, něco dám do slevy nebo prodám příští rok. Žádný internetový obchod jsem si nezaložila. Přemýšlela jsem o tom, kdyby se situace opakovala i příští rok, ale zatím ne. Ten poslední rok byl špatný, ale hlavně, že jsme to přežili a jsme zdraví," tvrdí Marcela Vuongová.

Obchody (a provozovny služeb) mohou mít nově nově otevřeno mezi 6. a 22. hodinou. Na tuto hodinu se posouvá i zákaz obsluhovat ubytované hosty v hotelových restauracích i provoz výdejních okének.

Za přísných hygienických podmínek se umožňuje trhovcům otevřít stánky a mobilní provozovny. Prodávat mohou jen ovoce a zeleninu, květiny a jiné rostliny, jejich plody, osiva, semena, mléko a výrobky z mléka, maso a výrobky z masa včetně živých ryb, vejce, pekařské a cukrářské výrobky, med a výrobky z medu.

Otevřou i zoologické a botanické zahrady, ale pouze prostory mimo vnitřní expozice a kapacita návštěvníků bude omezena na pětinu.

Podle ní pandemie změnila i návyky kupujících. "Zákazníci se vrací. Od té doby, co jsou zavřená velká obchodní centra, už je nepreferují. Víc přemýšlejí a české výrobky se vždycky prodají. Alespoň podle prodeje v prosinci, kdy jsem mohla na chvíli otevřít. Jsem překvapená a jsem za to ráda," říká.

Podobně jako řada dalších podnikatelů si ani ona nemyslí, že by k uzavření malých prodejen existoval podstatný důvod. "V malých obchodech není nikdy narváno. I když máme podle aktuálních opatření kapacitu na sedm lidí, většinou tu bývají tak dva nebo tři a odstupy dodržují," podotýká.

V posledních dnech už chystala jarní zboží. "Čekala jsem spíš, že budeme moci otevřít až od 19. dubna. Tohle byla taková šokovka. Ale jsme připraveni. Dodavatelé sami reagují. Většinou toho kupuji hodně a zásob máme dost. Není problém, že bychom v pondělí neměli co prodávat. Jsem ráda, že už můžu pracovat," dodává Marcela.

Kromě prodejen s dětským oblečením po neděli odemykají dveře i obchody s dětskou obuví, s náhradními díly pro auta, papírnictví, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti, čistírny, prádelny, provozovny s prodejem pietního zboží a lidé budou moci vyrazit i na farmářské trhy a do venkovních expozic zoologických zahrad.

Z výstavby obchvatu Doudleb.
FOTO, VIDEO: Doudleby se obchvatu dočkají za necelé dva roky. A co ostatní?

"Měli jsme zavřeno skoro měsíc a půl. Těším se," svěřila se Iveta Sedláčková z papírnictví na rychnovském Starém náměstí, kde před víkendem probíhaly poslední přípravy.

Foto: Deník/Jana KotalováFoto: Deník/Jana KotalováZdroj: Deník/Jana KotalováK opatřením, které pro obchodníky platila před uzavřením, se přidalo další. "Přibyla nám povinnost testování, které musíme podstoupit vždy v pondělí před prací. Takže spolu se zbožím jsme dostali i antigenní testy a respirátory. Jinak se nic nemění. Dezinfekcí jsme zásobeni a všechno ostatní také máme," říká Iveta Sedláčková.

I ona počítala, že pro papírnictví skončí "lockdown" až o týden později: "Přišlo to docela nečekaně. Furt volalo hodně lidí, potřebovali spoustu věcí. Museli jsme je odkazovat na náš e-shop."

Teď Iveta Sedláčková doufá, že papírnictví výjimka zůstane. "A že už náš obchod nezavřou, znovu otvíráme vlastně už popáté. Snad se to už zklidní," doufá.

S koncem nouzového stavu se ruší zákaz nočního vycházení a omezení pohybu na území uzavřených okresů, od pondělí se vrací do mateřských škol předškoláci a do lavic usednou také žáci prvních stupňů základních a žáci speciálních škol a tříd. Částečné uvolnění se očekávalo i ve sportovních aktivitách, ale nakonec se nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger rozhodl jinak.

"Zavázal jsem se naslouchat odborníkům, a proto akceptuji názor odborné skupiny MeSES. Ta na základě křehké epidemiologické situace včetně aktuálně prvního výskytu brazilské mutace P2 SARS-COV 2 na území ČR nepodporuje z medicínského hlediska původně deklarované omezení shromažďování osob na 10 uvnitř a 20 venku, jak bylo uvedeno mým předchůdcem," uvedl.