V polovině měsíce se sice frekventovaná silnice I/14 na několik dní otevřela a jezdilo se tam kyvadlově, ale kvůli dokončení sanačních prací je od minulého čtvrtka opět zavřená.

„Krajnice máme rozježděné. Na návsi v Chlístově auta jezdila metr vedle cesty. Silničáři už to začali opravovat, ale potom se silnice v Běstvinách znovu zavřela,“ uvedl starosta Valu u Dobrušky Patrik Moravec.

Hrozivě vypadající nehoda uzavřela ve středu 1. listopadu hlavní tah mezi Dobruškou a Novým Městem nad Metují.
Další uzavírka silnice u Dobrušky. Pokračují sanační práce po ekologické havárii

Po stížnostech starostů je nyní pro auta do hmotnosti tři tuny zakázaný vjezd na silnici přes Val a Chlístov směrem na Spy, s výjimkou dopravní obsluhy, a jezdí se přes Ohnišov, Vanovku a Zákraví, kde je opravená silnice s novými krajnicemi.

„Sice tady hlídkují několikrát denně policisté, ale řidiči přes nás stejně jezdí. Nejhorší to je, když skončí směna v automobilce v Kvasinách. Naštěstí se podařilo eliminovat kamiony, se kterými jsme měli zpočátku problémy,“ konstatoval Moravec.

Velká auta těžší než tři tuny jezdí přes Pohoří, Slavětín, Velkou Jesenici a Náchod, v opačném směru přes Bohuslavice.

Na opravenou cestu na Šerlich kraj 1. prosince vyslal kontrolní autobus.
Cesta na Šerlich má za sebou zkušební jízdu autobusu. Podívejte se, jak dopadla

„Lidé si stěžují hlavně na nedodržování povolené rychlosti. Všichni se těšíme, až objížďka skončí. Doufám, že to stav komunikací nezhorší. Silnice z Bohuslavic do Opočna, která je nejvíce zatížená, není v dobrém stavu, ale předpokládá se tam rekonstrukce,“ řekla starostka Pohoří Helena Suchánková.

V nedalekém Slavětíně nad Metují včera kvůli zvýšenému provozu místní hasiči pomáhali zabezpečit společenskou akci v centru obce.

„Nejsme z toho nadšení, zatím se naštěstí nic nestalo. Lidé si musejí dávat větší pozor. Dnes je Mikuláše, takže je třeba obezřetnosti. Objížďka přes nás nevede poprvé, je to krajská silnice a nezbývá, než se s tím vyrovnat,“ uvedl slavětínský starosta Miroslav Věříš.

Současná uzavírka části hlavního tahu z Dobrušky do Nového Města nad Metují mezi Běstvinami a Spy začala minulý čtvrtek a platí do čtvrtka 7. prosince. Společnost Dekonta v místě po havárii odtěžila zhruba 550 tun kontaminované zeminy a nyní dokončuje sanační práce.

Na konci října ještě silničáři v Solnici pracovali na chodnících.
Konec objíždění. Řidiči opět projedou Solnicí, silnice I/14 byla zavřená od léta

„Bude proveden zásyp sanačních výkopů čistou zeminou z deponie v Českém Meziříčí, která je vhodná k obnově koryta povrchového toku, přilehlého rybníčku a zemin tvořících terén v jejich okolí. Proběhne modelace koryta Halínského potoka, hutnění krajnice silnice I/14, terénní úpravy lokality a uvedení terénu do původního stavu, úklid a vyčištění komunikace,“ informovalo koncem minulého týdne Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

Nehoda nákladního auta s cisternou a tří osobních vozů se u dobrušské místní části Běstviny stala ráno 1. listopadu a vyžádala si tři zraněné. Převrácený náklaďák vezl směs obsahující nebezpečné chemické látky, které unikly do okolí. Policejní vyšetřování nehody pokračuje.

„Stále probíhají úkony v rámci vedeného trestního řízení. Vyšetřování tedy není u konce. Předpokládáme, že ještě nějakou dobu potrvá,“ sdělila v úterý 5. prosince tisková mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Z areálu rychnovské nemocnice, kde roste nový multioborový pavilon urgentního příjmu.
VIDEO: Jak roste urgentní příjem? Rychnov bude mít špičkovou nemocnici

Lidé z Běstvin se po nehodě dočasně ocitli v dopravní izolaci i nejistotě, zda chemické látky neohrozí spodní vodu a nezasáhnou jejich studny. Obavy vyvrátili zástupci odborné firmy Dekonta. Místním hraje do karet poloha obce.

„Obyvatelé mohou být klidní. Proudění podzemní vody směřuje proti proudu potoka od obce Běstviny směrem k místu zamoření. Nejde tak o významné riziko znečištění. Ovzorkování studní na začátku je standardním postupem, jde o preventivní opatření. Z hydrogeologického hlediska je riziko znečištění podzemní vody velmi malé,“ ubezpečil již před časem Luděk Sisr ze společnosti Dekonta.

Hrozivě vypadající nehoda uzavřela ve středu 1. listopadu hlavní tah mezi Dobruškou a Novým Městem nad Metují.
Po havárii na Rychnovsku se kontroluje voda ve studnách. Známe první výsledky

Do okolí unikla z cisterny fenolformaldehydová pryskyřice. Ta sama o sobě není nebezpečná.

„Nemá nebezpečné vlastnosti, ale převáží se ve směsi s vodným roztokem fenolu a formaldehydu, což jsou toxické látky. Navíc je jejich analýza oproti například ropným látkám zdlouhavá,“ vysvětlil Sisr.

Přibližně 550 tun zeminy skončilo v zařízení společnosti Marius Pedersen v Lomnici nad Popelkou, po naplnění jeho kapacity potom v Ústí nad Labem.

Mohlo by vás zajímat: Cesta na Šerlich má za sebou zkušební jízdu autobusu. Podívejte se, jak dopadla

Zdroj: KHK