O umístění v soutěži Obec přátelská rodině každoročně usilují města a obce v rychnovském regionu. Až do konce července mohou starostové posílat přihlášky na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které celostátní akci organizuje. Do soutěže se letos zapojí i Rychnov nad Kněžnou, v roce 2008 se město ve své kategorii úspěšně umístilo na pátém místě.

Města a obce se mohou hlásit celkem v šesti kategoriích podle počtu obyvatel, a to od nejmenších vesnic do pěti set obyvatel až po velká města, která čítají více než padesát tisíc lidí. Cílem soutěžení je podpora mladých rodin s dětmi a vytváření prorodinné atmosféry v české společnosti. Rychnov nad Kněžnou se na soutěž připravuje již několikátým rokem. „Formuláře zatím nejsou napsané, ještě máme na zpracování dostatek času. Faktorem v soutěži je nejen bytová politika, jsou to i bezbariérové přechody, cyklostezky, přístup invalidů do budov, je to i otázka péče o seniory a mateřská centra,“ objasnil místostarosta Rychnova nad Kněžnou Miroslav Richter.

V loňském roce se o získání ocenění snažila i obec Podbřezí, která se může pochlubit oceněním Vesnice roku 2006 Královéhradeckého kraje. „Vloni jsme se tomu opravdu hodně věnovali. Letos to ale už není možné, opravujeme školu, hřiště, připravujeme sraz rodáků, budou volby. Není na to vůbec čas,“ uvedl důvody, proč se vesnice v tomto roce nehlásí do soutěže, starosta Antonín Novotný. Podbřezí nedaleko Dobrušky se dlouhodobě snaží rodiny s dětmi všemožně podporovat. „V první řadě chceme v obci zřídit školku, proto opravujeme školu. Dětem se věnují hasiči a různé spolky, které dotujeme. Když se v obci narodí dítě, dostane od nás dárek a hotovost dva tisíce korun. Dojíždějícím školním dětem platíme stravování. Rodiny jsou různě zvýhodňované, třeba i nepřímým způsoben. Vše tu dobře funguje. Podařilo se nám také získat dotaci dva miliony korun na vzdělávání a konkurenceschopnost, takže u nás ve škole máme učitelku z Ameriky,“ přiblížil podporu rodin ve vesnici starosta Novotný.
Vhodné podmínky mladým rodinám nabízí i horské městečko Rokytnice v Orlických horách. „Vloni jsme vybudovali jedno dětské hřiště, letos stavíme další. Děti tak mají kde trávit volný čas. Máme také mateřské centrum, které podporujeme. Mladým rodinám je k dispozici celkem devadesát startovacích bytů,“ vyjádřil se starosta Petr Hudousek.

Soutěž Obec přátelská rodině je dvoukolová. Každé město, které se do druhého kola probojuje, navštíví hodnotící tým, který prověří správnost informací uvedených v soutěžním formuláři. Vítěz každé kategorie získá při slavnostním vyhlášení v listopadu letošního roku diplom a poukaz na příslib neinvestiční dotace na projekt na podporu rodiny. Na prvním místě v kategorii dvou až pěti tisíc obyvatel se v loňském roce umístila Police nad Metují. Hradec Králové se získal první místo v kategorii nejvyšší, tedy nad padesát tisíc obyvatel.

Gabriela Štěrbová

Jsou města a obce, ve kterých žijete, přátelské rodině, chybí vám v nich něco? Diskutujte právě zde.