„Já sama jsem už v penzi, ale důchodová reforma se bude týkat řady mých blízkých. Jsem zde proto, abych se o této problematice dozvěděla něco víc,” řekla důchodkyně Jaroslava Š. z Rychnova.

Ta si podobně jako několik dalších návštěvníků veřejného semináře přišla do Pelclova divadla poslechnout argumenty zastánců vládních reforem.

Jaroslava má dvě děti v produktivním věku, které záměr podporují a snaží se již delší dobu zajistit si spořením lepší život v penzi. Proto se také velmi pozastavila nad vyprázdněným sálem a nezájmem většiny občanů o aktuální dění. „Informace, které se člověk dozvídá z médií, jsou velice rozporuplné a tak si chci udělat vlastní názor. Tady slyším některé argumenty z první ruky,” dodala žena, které nen budoucnost jedno.

Většina židlí skutečně čekala na posluchače marně. O dění v divadelním sále neměla řada kolemjdoucích ani tušení. „Já reformu nepodporuji, protože si myslím, že výhody to přinese jen lidem s vyšším příjmem. Ani nevím, že se zde něco takového děje, ale stejně bych tam asi nešel” konstatoval sedmadvacetiletý Petr z Rychnova, který pracuje v továrně a jeho příjem není podle vlastních slov docela uspokojivý. Argumenty řečníků se tak většinou donesly pouze k již přesvědčeným zastáncům vládních reforem.

Tuto akci pořádala ODS a její členové se také střídali u řečnického pultu. Byli to europoslanec Oldřich Vlasák, krajští zastupitelé Miloslav Plass a Vladimír Záleský, bývalý ředitel odboru na MPSV Ondřej Mátl a právník Václav Řehoř. Zúčastnil se rovněž starosta města Jiří Skořepa.

Řečníci pochopitelně vyzdvihly nezbytnost reformování stávajícího systému, což dokladovali na příkladech sociálních politik jiných států a výsledným dopadem na jejich ekonomickou situaci.

Zmíněny byly také možnosti a úloha samospráv v této sféře. „Kompetence kraje jsou omezené a jejich těžiště leží hlavně v mediální oblasti a vysvětlování. Kraj sice má zákonodárnou iniciativu, ale třeba důchodová reforma je dlouhodobě diskutovaná problematika na nejvyšší úrovni. Její současné nastavení považuji za krok správným směrem. Na naší krajské úrovni bude nyní spočívat úkol náležitě ho veřejnosti vysvětlit,” zhodnotil Miloslav Plass, zastupitel Královéhradeckého kraje.

Zároveň poznamenal, že největší díl odpovědnosti má v tomto ministerstvo práce a sociálních věcí, které disponuje potřebnými prostředky. Seminář nebyl jediný, který královéhradecká ODS pořádala. Již se uskutečnila podobná setkání, jejichž náplní bylo například fungování neziskového sektoru, zdravotnictví či evropských fondů.

Kulisou nebylo vždy jen krajské město, ale patrná je snaha přenést diskusi do prostředí menších sídel.