Přestože silný vítr hrozil nebezpečím při rozdělávání ohňů o filipojakubské noci, obavy se naštěstí nepotvrdily. Čarodějnice byly z pohledu hasičů klidné. Krajští hasiči zasahovali během posledního dubnového dne u sedmi požárů, ani jeden však přímo nesouvisel s čarodějnickým ohněm. Ve třech případech pak hasiči vyjeli zbytečně.

Hranice jim shořela s předstihem

Ve Žďárkách na Náchodsku začal svátek čarodějnic o něco dříve. „Hasiči zde zasahovali v pondělí hned několik minut po půlnoci. Na místě hořela hranice, která byla připravena na filipojakubskou noc,“ popsala mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Jednotky dostaly oheň brzy pod kontrolu a dohled nad požářištěm zajistili místní hasiči.

Na Náchodsku likvidovali jaroměřští profesionální a dobrovolní hasiči požár tújí v Bachmačské ulici, a to po 16. hodině. Hořící stromy se nacházely na zahradě v blízkosti domu a garáže. Na vině byla jiskra ze zapáleného zahradního krbu. Předběžná škoda byla vyčíslena na sto tisíc korun. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši asi 300 tisíc korun.

V Náchodě vzplály stromy a keře

Ve Starém Městě nad Metují, části Náchoda, vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči z Náchoda do Lidické ulice, kde oznamovatelé hlásili požár na louce, a to bez dozoru osob. Po příjezdu hasiči zjistili, že se jednalo o požár na ploše asi 20krát 30 metrů. Na místě byly ohořelé stromy a křoví a zřejmě se jednalo o nezvládnuté vypalování podrostu.

Ilustrační foto
Čarodějnice byly z pohledu hasičů klidné, silnému větru navzdory

Červený kohout zakokrhal u tratě

Během posledního dubnového dne zasahovali i hasiči na Rychnovsku. Profesionální jednotka z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolné jednotky z Třebechovic pod Orebem, Týniště nad Orlicí a Albrechtic nad Orlicí hasily travní porost u železniční trati v Týništi nad Orlicí.

Starý textil skončil v plamenech

Na Trutnovsku zasahovali hasiči u jednoho požáru v Dolním Dvoře. Dopoledne byla nahlášena hořící hromada starého textilu. Požár likvidovali pomocí vysokotlaku profesionální hasiči z Vrchlabí a dobrovolná jednotka z Horního Lánova. Událost se obešla beze škody.

Zbytečné výjezdy a planý poplach

Ve třech případech vyjížděli hasiči k požárům zbytečně. Dvakrát se jednalo o nenahlášené pálení. Do třetice vyjeli hasiči na planý poplach k zapálené hranici u České Skalice. „Kontaktní osobě, která pálení tohoto čarodějnického ohně původně hlásila, se nedalo dovolat. Hasiči proto vyjeli na průzkum, ale na místě byl dostatek osob, které měly oheň pod kontrolou,“ sdělila mluvčí.

Poklidnou službu v souvislosti s čarodějnickými reji měli i záchranáři a policisté. „Nic výjimečného jsme v tento den neevidovali,“ potvrdil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Také mluvčí královéhradecké záchranky Ivo Novák informoval, že nedošlo k ničemu neobvyklému. „Stejně jako každý rok se jednalo o zvýšené množství intoxikace alkoholem u mladistvých, ale o tom, že by došlo k popáleninám při zapalování ohňů benzínem, nemám žádné zprávy,“ uvedl Ivo Novák.

Pohřešovaný Viktor Hašpica.
Pomozte s pátráním. Hledá se nezvěstný muž