Čtyřiadvacátého ročníku závodu se účastní více než sto musherů z deseti evropských zemí a zhruba 700 tažných psů. Závod, který začal v úterý v podvečer v Deštném v Orlických horách, skončí v sobotu 25. ledna.

"Podmínky jsou nádherné, sněhu dostatek, hlavně na vrchu. V Deštném byla dnes mlha, na hřebenech krásně slunečno, modrá obloha, teploty pod nulou. Všechno zatím klape," řekl odpoledne Kučera. Podle něj je nálada mezi závodníky dobrá. "Ve čtvrtek bude závod v polovině," řekl ČTK.

Závodníci během pěti dnů nastoupají více než 7000 metrů. V noci na pátek čeká 15 závodníků 300 kilometrů dlouhé pětietapové trasy první bivak v Černé Vodě. Další bivak, který budou absolvovat už i zbývající účastníci kratší, 200 kilometrů dlouhé čtyřetapové trasy, je v plánu v noci na sobotu v lokalitě Zámeček - Pádolí. Cíl je v sobotu v osadě Jedlová, která spadá pod obec Deštné.

Závod, který patří mezi nejnáročnější ve střední Evropě, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.