Nejlepší je proto věnovat pozornost prevenci, která může vypadat různě. Od kurzů sebeobrany přes vyhýbání se nebezpečným místům a rizikovým situacím.

„Naše kurzy spočívají ve třech fázích. V první se snažíme lidi učit, jak konfliktu předejít, jak se chovat na rizikových místech, například v parcích či temných uličkách a jakým místům se raději vyhnout,“ poznamenává Petr Škoda, který se zabývá výukou systému moderní sebeobrany tokui-do.

Druhou fází je podle jeho slov příprava na samotný konflikt – slovní či fyzické napadení. „Je třeba vědět, jak reagovat než útok začne a jak při něm,“ popisuje Petr Škoda s tím, že neméně důležité je také chování po samotném konfliktu – nejlepší prý je rychle se vzdálit.

Kurz sebeobrany je dobrá „investice“ i podle rychnovské policejní mluvčí Aleny Kacálková. „Člověk se minimálně připraví na to, že může být přepaden a s tou skutečností pracuje, možná není tak zaskočen jako někdo, koho by to nikdy nenapadlo a je pak v šoku,“ poznamenává mluvčí.

Cena kurzu sebeobrany může být různá. V Rychnově se dá sehnat už za tisíc korun na pět měsíců, přičemž trénink je jednou do týdne na dvě hodiny.

Podle trenéra Petra Škody je kurz sebeobrany vhodný v podstatě pro každého. Přijít mohou ženy i muži a dokonce také senioři. „Nejčastěji přicházejí muži, ale i dámy mají zájem. Věková skupina je mezi dvaceti až čtyřiceti lety. Senioři se zatím nepřidali, ale rozhodně mají dveře otevřené,“ podotýká.

Senioři jsou přitom jednou z rizikových skupin, na kterou se útočníci často soustředí. Mezi další patří i některá povolání.

„Kromě seniorů, žen a dětí se dá jako na určitou míru rizika přepadení pohlížet i u některých zaměstnání – prodavačka, obsluha benzinové čerpací stanice, restauračních zařízení, ale i bankovních ústavů, tedy všude, kde je předpoklad finanční hotovosti,“ vypočítává Alena Kacálková.

Podle ní se však nejedná o dogma. Útok může potkat každého, pomoci může i dobrá fyzická kondice.

Tu si návštěvníci kurzu sebeobrany také zlepšují. „O to se snažíme. Každý trénink věnujeme několik minut cvičení. Zabýváme se však například i zdravovědou,“ prozrazuje trenér s tím, že se snaží celou problematiku lidem přibližovat komplexně.

„V neposlední řadě bych zdůraznil, že učíme také obranu proti chladným zbraním,“ uzavírá Petr Škoda, podle kterého je nejdůležitější „nedat se“. „Když na to přijde, je nutné se prát jako lev,“ dodává.