Již minulostí je tak například maturitní ples kostelecké obchodní akademie, ples tanečních ve Vamberku nebo reprezentační obecní ples v

Českém Meziříčí. Na další se mohou lidé těšit i v příštím víkendu. Na pořadu je například ten myslivecký v Rokytnici v Orlických horách.

Tento fakt  již pocítili i obchodníci, kteří mnohým lidem účast na společenských akcích nepřímo zprostředkovávají. Řeč je o společenském oblečení a dalším zkrášlování zevnějšku.

„Poptávka ze strany zákazníků rozhodně vzrostla. Někteří lidé si sice oděv zamlouvají již před Vánoci, ale je také hodně těch, kteří chodí až na poslední chvíli," potvrdila Eva Řičářová, která provozuje půjčovnu svatebních a společenských šatů v Rychnově nad Kněžnou.

Rezervace se může někdy vyplatit

Podle jejích slov se však nikdy nestane, že by člověk odešel s nepořízenou. Vysvětluje to širokým výběrem, který její půjčovna poskytuje. O některé modely je prý ale mnohem větší zájem než o jiné, takže zájemci o ně by neměli s rezervací váhat.

Ačkoliv půjčovna je k dispozici pro obě pohlaví, častějšími zákaznicemi jsou dámy. Jejich požadavky se prý nedají nějak zobecňovat. Záleží vždy na individuálním vkusu a také příležitosti. Po jiných šatech tak žena sáhne, pokud se chystá na vesnický ples, ale třeba v případě maturitního bude volba jiná.

Určité trendy se prý ale vysledovat dají. „V poslední době pozoruji větší zájem o splývavé modely. Ženy již tolik nevyhledávají hodně přezdobené šaty," vyzdvihla Eva Řičářová.

Pro spoustu lidí ale bude rozhodujícím činitelem cena. Pánský oblek se dá vypůjčit za sedm až devět stovek na celý víkend. Pánům je k dispozici i doplňkový prodej košil a kravat. U ženského oděvu je pochopitelně cenový rozptyl mnohem větší. Šaty se tak dají půjčit za 300 korun, ale také třeba za dva tisíce.

Vychází z představ svých zákazníků

Někdo ale dává před půjčením přednost dlouhodobé investici a raději vyhledá zakázkové krejčovství. To má tu nespornou výhodu, že zákazník zde může uplatnit svou představu beze zbytku.

„Každý chce trochu něco jiného. Já vycházím z představ zákazníků a vždy se jim snažím vyhovět," řekla Marie Kubcová z krejčovského salonu v Dobrušce s tím, že i ona již pocítila mírný nárůst zájmu o její služby.

Šaty sice dělají člověka, nesmí se ale zapomínat ani na to, co má dotyčný na hlavě. Právě v čase plesů neváhají především dámy vydat za svůj účes více prostředků než obvykle.

„Zákaznic přichází o něco více než obvykle a ty stálé pak mají trochu jiné požadavky. Na plesy je zájem především o vyčesávané účesy a drdoly," uvedla Lucie Juričáková, kadeřnice z Kostelce nad Orlicí. Za takové úkony ženy vydají mezi 200 a 500 korunami.

Na kolik vás příprava na ples přijde?

- Kadeřnické služby pro dámy: 200 – 500 Kč

- Půjčení dámských plesových šatů: 300 – 2 000 Kč

- Půjčení pánského obleku: 700 – 900 Kč

- Koupě pánské obleku v obchodě: 4000 – 10 000 Kč

- Ušití pánského obleku na míru: od 15 000 Kč

- Koupě kravaty: 200 – 500 Kč
Ceny jsou pouze orientační a mohou být několikanásobně vyšší.