Slavit velikonoční svátky je rozhodně chválihodná činnost, ale člověk by při ní neměl ohrožovat  život svůj ani lidí v okolí. Navíc by při tom mohl narazit na policejní hlídku, která nemusí mít příliš pochopení.

Prioritou policistů z Rychnovska bude o velikonočních svátcích provoz motorových vozidel na silnicích prvních tříd a jejich kritických úsecích. To však neznamená, že na jiných místech a pro ostatní účastníky by pravidla neplatila.

„Pokud uvidí policisté nestandardně jedoucího cyklistu, samozřejmě nebudou tento fakt ignorovat,“ řekla Alena Kacálková, mluvčí rychnovské policie. Policisté z jednotlivých obvodních oddělení budou rovněž vykonávat běžnou hlídkovou činnost, takže řidiči mohou o svátcích počítat s kontrolou.

Za hranicemi okresu to nebude jiné. S velikonočními svátky totiž policejní prezident vyhlásil celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci „X“.

Záměrem této akce je ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit dopravní nehodovost, která byla v minulých letech alarmující. Během loňských velikonočních prázdnin zemřelo na silnicích v celé republice 18 lidí.

Policisté se zaměří na dodržování stanovené rychlosti, způsob jízdy, dodržování pravidel na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technický stav vozidel a podobně. Nevynechají ani pátrání po hledaných osobách, věcech a odcizených motorových vozidlech. Tento zvýšený dohled panuje na silnicích již několik uplynulých dní.

Jak situace vypadala před rokem

V Rychnovském okrese se během loňských Velikonoc staly dvě dopravní nehody, při nichž byly dvě osoby lehce zraněny.
Celková škoda byla vyčíslena na 135 000,- Kč.
Příčinami nehod bylo nesprávné předjíždění a nedání přednosti v jízdě.

Při dopravně-bezpečnostní akci, která se v Královéhradeckém kraji uskutečnila v čase minulých Velikonoc bylo nasazeno 150 policistů, kteří zkontrolovali na tisíc vozidel. Dopravní přestupek přitom spáchala více než polovina řidičů, tj. 516. Uložené pokuty přesáhly půl milionu korun. Požití alkoholu před jízdou však bylo zjištěno pouze u dvou řidičů.