Sdružení vedené starostou Janem Skořepou (na snímku) získalo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu šest křesel. Jeho vítězství bylo skutečně drtivé, protože všechny soupeřící strany a sdružení získaly jen polovinu či ještě méně mandátů oproti „Skořepovcům“.

Druhá skončila KDU-ČSL, přesto v radě města s největší

pravděpodobností žádný její zástupce nezasedne.

„S lidovci jsem jednal dvakrát. Nenašli jsme shodu ve všech otázkách. Není to z mé strany postaveno militantně, ale rozhodl jsem se spíše vsadit na lidi, s nimiž mám už čtyřletou zkušenost co se týče spolupráce, než na nějaké nové složení. Nepotkali jsme se ve všech bodech, i když to nebylo nepřátelské,“
uvedl Jan Skořepa v rozhovoru pro rychnovskou televizi TV Rychnov.

Rychnovskou koalici podle Skořepy společně s Nezávislými za Rychnov vytvoří ODS (2 mandáty), komunisté (2), Nestraníci (2) a Volba pro město (1 křeslo).

Pokud vše půjde dle ujednaných dohod, tak by ve funkci starosty Rychnova měl v nadcházejícím volebním období pokračovat Jan Skořepa. „Jedinou uvolněnou starostkou by byla Jana Drejslová (ODS),“ přiblížil Skořepa.

Sedmičlennou Radu města by dále měli vytvořit Hana Dvořáková, Radek Jehlička (oba Nezávislí za Rychnov), Milan Novák (KSČM), Ivana Skřítecká (Volba pro město) a Karel Štrégl (Nestraníci).

Do opozice v Rychnově nad Kněžnou odchází ČSSD, kterou na radnici v uplynulém volebním období reprezentovala místostarostka Michaela Zimová. Společně s ní opouští koalici dva radní Tomáš Erben a Zdeněk Žabokrtský, nejvýše postavení kandidáti za sdružení nezávislých kandidátů PRORychnov. „Měli velké požadavky. Jejich představou bylo, že jeden bude místostarostou na plný úvazek a druhý členem rady. Tento požadavek vzhledem k jejich dvěma mandátům nebylo možné uspokojit,“ tvrdí Skořepa.

Úřednický aparát rychnovské radnice zeštíhlí. Namísto dvou uvolněných místostarostů zůstane pouze jeden. „Před čtyřmi lety jsem neměl zkušenosti, ale život ukázal, že se činnost na radnici dá stihnout i v užším složení. Potřebné věci bude mít na starosti Výbor pro mimopracovní a mimoškolní aktivity. Bude řešit přidělování peněz na sportovní a spolkové aktivity, takže tím nebude zatěžována místostarostka ani já. Předpokládám, že to bude konsenzus většiny stran, které jsou v zastupitelstvu zastoupeny,“ přiblížil Skořepa svoji představu.

Definitivní potvrzení představ vítězů voleb v Rychnově přinese premiérové jednání nového zastupitelstva v pondělí 11. listopadu od 16 hodin.