Bleskový návrat zimy zaskočil na silnicích možná některé řidiče, silničáře ovšem ne. Nečekaný spad bílé peřiny vyhnal i v polovině dubna do terénu příslušnou techniku. Ještě ve čtvrtek se na údržbě vozovek pokračovalo, příznivá je však skutečnost, že v příštích dnech se má znovu oteplovat.

Ve vyšších oblastech Orlických hor vrstva sněhové pokrývky měla až kolem deseti centimetrů. I proto byly sypače v zápřahu celou středu i ve čtvrtek ráno.
Zpočátku se nedělaly neudržované úseky, později však mělo dojít třeba i na úsek z Deštného směrem na Luisino údolí a Zdobnici. „Nejvíce sněhu bylo možné zaznamenat ve středu před polednem, dál uvidíme, jak se oteplí. Ale je to takový každoroční ústřel, že se ještě v dubnu objeví sníh. Technika už se chystala k přestrojení, ale že ještě něco takového přijde, jsme věděli podle radaru,“ přiblížil vedoucí rychnovské oblasti Správy a údržby silnic Michal Novotný.

V Orlických horách kroužily mezi Rokytnicí a Deštným dvě posádky a traktor, od Dobrušky úhořím směrem na Plasnici jedno vozidlo.

V horách byli zaskočeni především šoféři, kteří už na autech mají letní pneumatiky. Povinná zimní výbava totiž od 1. dubna pozbyla platnosti. Ovšem kdo například v Orlickém Záhoří čí dál ještě neměl přezuto, udělal dobře.

Situace se během včerejška postupně stabilizovala, také vyhlídky do dalších dnů jsou příznivé. „Má se dál oteplovat, takže by nic nemělo přimrzat.
Nevyplnily se ani předpovědi některých meteorologů, protože i v nejvyšších polohách to zůstalo měkké. Přitom třeba příští týden už by mělo být znovu až dvacet stupňů,“ těšilo Novotného.