Zdraví především
„Nikdy jsme tohle nedělali, takže to ani nechci zavádět. Nic takového nechystáme. Nemyslím si, že je to správné. Pokud se v porodnici snaží hlavně o to, aby se dítě narodilo co nejdříve a bylo tak první, netrpí tím pouze ono samo, ale také jeho matka," podotýká starosta Dobrušky Petr Tojnar.
Ani v Kostelci nad Orlicí žádné dary nechystají.

„Už jsme od toho upustili, dříve jsme obdarovávali, ale postupem času to skončilo," vysvětluje Eva Hynková z kostelecké matriky.
Jiná města ale na tuto událost nezanevřela.

Například v Rychnově nad Kněžnou už v tuto chvíli s prvním občánkem počítají.
Dary připravené
„Stejně jako každý rok, i v roce 2014 první narozené miminko obdarujeme.Máme připravený peněžitý dar v hodnotě pěti tisíc korun a také zlatý přívěsek," vyjmenovává Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou.

Touto událostí se však nezabývají pouze jednotlivá města, ale hlavně také kraj, který chce prvního narozeného náležitě přivítat, tak tomu je i v Královéhradeckém kraji.
„Rodiče dětí, které se narodí jako první v roce 2014 v krajských porodnicích, dostanou od Královéhradeckého kraje dárkový poukaz v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětského zboží.Hejtman Lubomír Franc pak prvnímu chlapečkovi a holčičce narozeným v novém roce v krajských nemocnicích začátkem ledna poukaz předá," uvádí Jiří Hošna, tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje.

Ten také dodává, že první miminka letošního roku byla obdarována zcela stejně. Byl to chlapeček Jáchym, který přišel na svět prvního ledna ráno v jednu hodinu  a dvacet osm minut v porodnici v Jičíně. Ve stejný den  spatřila světlo světa také první holčička Karolínka. Bylo to v náchodské nemocnici, těsně před tři čtvrtě na jednu odpoledne.
Uvidíme, jak si pospíší první občánek v novém roce 2014.