VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Rabštejn vyvolal rozpory

Kostelec nad Orlicí - Projekt rekonstrukce Palackého náměstí vyvolává ve městě rozporuplné reakce. Lidem se nezamlouvá plánovaná přestavba kulturního klubu Rabštejn vedle městského úřadu. Stávající budovu by měla nahradit nová stavba. Nejen podle místních, ale i podle osloveného architekta by novostavba nekorespondovala se současným náměstím.

9.7.2008
SDÍLEJ:

Kostelec nad Orlicí.Foto: Archiv RD

Nákladný projekt

Za projekt město zaplatí téměř sedm milionů korun, pak bude žádat Evropskou unii o dotaci. Takový plán se ale občanům nelíbí, sepisují petici, vyjadřují se v anketních lístcích. Celkem 424 lidí je proti nové stavbě, pouze jedenáct dotazovaných by přestavbu schválilo. Rekonstrukce náměstí by měla stát 140 milionů korun, samotná přestavba Rabštejna činí 63 milionů. „Je to mimořádně nákladná stavba, která nevídaným způsobem zatěžuje rozpočet města. Kostelec má čtyřicet milionů dluhů a tohle si nemůže dovolit,“ sdělil obyvatel Kostelce nad Orlicí Konstantin Korovin, který podal petici.

Obyvatelům se nelíbí celé výběrové řízení. Podle Korovina by měla být vypsána architektonická soutěž. Navíc se podle něho architekt Aleš Granát nechal inspirovat italskou stavbou z dob fašismu. Podobného názoru je i městský zastupitel Luboš Lerch. „Od začátku jsem byl proti. Poslední koncepce průčelí se mi zásadně příčí. Projekt je zbytečně předražený, je to podle mě za účelem obohacení určitě skupiny lidí. Ta budova je torzo, které patří tak do Drážďan jako vzpomínka na druhou světovou válku,“ vyjádřil se Lerch.

Na městském úřadě stavbu nevidí tak černě. „Nikdo vlastně neviděl, jak je celý dům navržený. Spor se týká hlavně čelní zdi, kterou jsme chtěli zachovat, ale památkáři to nepovolili. Pan architekt nám svým návrhem vyšel vstříc. Nedá se říci, že se to lidem nelíbí. Informace, které podává pan Korovin, nejsou úplně pravdivé,“ řekla včera místostarostka Irena Weisserová.

Názor odborníka

Místní ale chtějí získat vyjádření České komory architektů. Jejich názor, že by stavba nekorespondovala s náměstím, potvrdil i oslovený historik architektury Zdeněk Lukeš. „Pokud bude dána přednost novostavbě, pak by mělo jít o špičkovou a přitom kontextuální architekturu, tedy dílo, které v prostoru historického náměstí nebude působit rušivě,“ uvedl odborník Lukeš v dopise. Současnou studii nepovažuje za vhodné řešení a obává se, že by na prestiži města nepřidala.

„Náměstí potřebuje rekonstrukci, s tím souhlasíme, je vizitkou města. Chceme ale, aby to celé posoudila veřejnost,“ míní Korovin.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ

9.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislava Preclíková.

Skibobisté jsou v plné přípravě

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Hlasujte o gól roku 2017

Královéhradecký kraj - Královéhradecký krajský fotbalový svaz ve spolupráci s Deníkem vyhlásil soutěž O nejkrásnější gól roku 2017.

Hvězdné války obsadily kina i špindlerovské ledárium

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Desetičlenná skupina sochařů z Česka a Slovenska buduje na špindlerovské Pláni ledový kosmický chrám, inspirovaný Hvězdnými válkami. Projekt schvaloval vlastník práv, filmové studio The Walt Disney Company.

Originální ozdoby podle Alfonse Muchy

Královéhradecko, Jičín /FOTO/ - V jičínské provozovně vánočních ozdob vznikají umělecká díla.

Nový seriál Deníku: Posílejte fotografie fotbalových týmů

Rychnovsko - V plném proudu je nový seriál Deník nám fandí, během něhož v novinách budeme postupně každé pondělí představovat fotbalové celky od nejmenších až po dospělé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT