Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový biokoridor pomohl zazelenat okolí Rychnova

Rychnov nad Kněžnou – Nový biokoridor vznikl v těsné blízkosti Rychnova nad Kněžnou, mezi bývalou traktorkou a místní částí Končiny.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Nový biokoridor se rozprostírá hned v těsné blízkosti bývalé traktorky. Foto: Stanislava Rohrová

Na tomto místě přibylo v posledních dnech téměř osm tisíc stromů a keřů. Nová zeleň zahrnuje velmi rozsáhlou plochu, stromy obepínají cestu v délce téměř dvou kilometrů, a to v rozlehlém pásu, který je široký patnáct metrů.

Co je biokoridor?
Jedná se o území, které neumožňuje rozhodující části organismů trvalou dlouhodobou existenci, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry a tím vytváří z oddělených biocenter síť.
Biokoridory jsou v naprosté většině případů přírodní plochy: strouhy, meze, aleje, souvislé pásy křovin, živé ploty a podobně.
V ojedinělých případech však může jít i o pozměněnou část krajiny – například pole mezi dvěma lesy, nebo i o umělý prvek – přechod pro zvěř přes dálnici.
Existuje regionální a nadregionální biokoridor.

Zdroj: Wikipedie

Stromy a keře 
za jeden milion
„Biokoridor vznikl v rámci regenerace městské zeleně, která probíhala v letošním roce. Nová výsadba tak vznikla nejen pouze ve městě, ale i právě v blízké lokalitě Končiny," prozradila místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.
Zřízení nového biokoridoru vyšlo zhruba na jeden milion korun. Zahradníci zde vysázeli jak listnaté stromy, tak keře. Vyrostou zde například duby, buky, olše, ale i ovocné stromy, a nebudou chybět samozřejmě ani keře.

„Vysázeli jsme zde kolem tří tisíc stromů a přes pět tisíc keřů. Snažili jsme se vybrat dřeviny, které patří do této krajiny a jsou tu původní," vysvětluje v reportáži pro rychnovskou televizi referentka odboru životního prostředí Martina Langerová.

Nový biokoridor má všestranné využití: zamezí přívalové vodě a jeho účel je také protierozní.
Podle místostarostky Jany Drejslové se právě při větších deštích valí voda po poli přímo do Rychnova. Nová výsadba pomůže zachovat i přírodní ráz. Jedná se o krajinný prvek, který doplňuje zelení okolní lesy a propojuje také zdejší pole. „Je potřeba, aby se lesy v okolí stále dovysazovaly, až stromy a keře v okolí Končin vyrostou, vznikne zde krásně místo plné zeleně, které bude pěkné na pohled a zároveň bude plnit potřebnou funkci," dodává Jana Drejslová.

Autor: Stanislava Preclíková

18.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patrik Rybár.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení