Průmyslový boomAutomobilka Škoda Auto 
v Kvasinách se neustále rozrůstá a stále přijímá nové zaměstnance.

Mají zde vzniknout až dva tisíce nových míst.

Díky průmyslovému rozvoji je v okrese nejnižší nezaměstnanost, ta činila 
v červenci dvě procenta.

Podle ředitele rychnovského úřadu práce Petra Richtery se zaměstnavatelé nemohou spoléhat jen na obyvatele okresu. Již teď přicházejí zaměstnanci z jiných regionů i ze zahraničí.

Uchazečů o zaměstnání je na Rychnovsku minimum. Kvasinská automobilka ale neustále přijímá nové zaměstnance, rozšiřují se i další průmyslové firmy v okrese. Za prací sem míří lidé zdaleka, ti ale nemají kde bydlet.

Lidé za prací na Rychnovsko dojíždějí i zdaleka. Přibývá ale samozřejmě i těch, kteří by tu chtěli najít svůj domov.
Města však nemají moc možností, kde tyto pracovníky ubytovat. Na mnoha místech se tak snaží zajistit vhodné pozemky pro výstavbu rodinných domů, je to ale běh na dlouhou trať.
V Kvasinách už ale vhodné prostory pro bydlení v současné době vznikají. Rostou tu dva bytové domy, přičemž každý z nich bude mít 19 jednotek. „Bytové domy tu staví developerská firma. V současné době je hotová hrubá stavba, dělníci momentálně osazují okna. K nastěhování by měly být byty k dispozici ke konci roku," vysvětluje místostarosta Kvasin Ivan Ešpandr.

V Kvasinách se také snaží do budoucna zajistit vhodné pozemky pro výstavbu rodinných domů.
Nejenom Kvasiny, kde sídlí automobilka, řeší vhodná místa pro bydlení. Také další města v okrese se začala touto otázkou zabývat.

Nové parcely vznikají například v Borohrádku v lokalitě Západní louka. Do budoucna zde přemýšlí také o dalším zasíťování pozemků.

Výstavbu rodinných domů by ráda rozšířila také radnice v Opočně. Opočno má v plánu připravit novou lokalitu pro výstavbu rodinných domů v Podzámčí, ta by měla čítat zhruba padesát pozemků. Jedná se o investici v řádech desítek milionů korun. „Předpokládáme, že bychom akci realizovali v letech 2017 až 2018. Nejprve ale chceme zjistit, jaký je o tyto pozemky zájem mezi obyvateli," prozradila již dříve Deníku starostka Opočna Šárka Škrabalová.
Ve Vamberku by zase měly vznikat stavební pozemky v lokalitě Na Bačince.

Místa k bydlení pomáhají na Rychnovsku zajistit také ubytovny, v okrese jich je hned několik. I když některé mají volná místa, nejsou ale bohužel nafukovací.
Nárůst nových obyvatel v okrese s sebou nese i další úskalí, tím je například zdravotní péče. Už teď je tu nedostatek zubařů, většina z nich už vůbec nepřijímá nové pacienty. Své o tom ví zubařka Ludmila Malátková, která má svou ordinaci v Rychnově.

Bytů je máloRealitní kanceláře na Rychnovsku se shodují v tom, že zájem o byty v okrese je opravdu velký. Je jich ale opravdu nedostatek.

Sehnat bydlení na Rychnovsku je skutečně oříšek. Od toho se také odvíjí ceny, ty jsou vysoké. Za velký byt v okresním městě o velikosti 3+1 dají kupující bezmála 
dva miliony korun.

Primárně převládá poptávka po bytech v Rychnově, a to právě z důvodu dobrého dopravního spojení v rámci kvasinské automobilky, ale i nabídky služeb a životního komfortu.

Lepší je podle realitních makléřů pouze situace na venkově a v menších obcích. Zájemci prý hledají i ve dvacetikilometrovém okruhu od automobilky.

,,Stav u nás je kritický, máme úplně plno. Kromě obyvatel okresu k nám navíc denně chodí spousta cizinců pracujících ve Škoda Auto. I těm musíme vysvětlovat, že je nemůžeme ošetřit," prozradila Ludmila Malátková.
Pokud by se na Rycnnovsko přistěhovaly celé rodiny, budou zde muset najít místo ve školách a školkách také pro své ratolesti. Jenže dost školek má plno. Extrémní zájem je totiž o umísťování dvouletých dětí. Některé školy ale volná místa mají. Podle místostarosty Kvasin Ivana Ešpandra by v obci neměli s umístěním dětí do školy problém, kapacitu prý mohou kdykoliv navýšit.