Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novelu podpoří demonstrací

Rychnovsko - Jedná se o dnešní pochod na podporu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Zúčastní se i opočenský starosta.

21.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pech Karel

Nechceme peníze pro sebe, ale pro naše občany! Požadujeme spravedlivé rozdělení daní! Na novém rozpočtovém určení daní vydělá většina občanů! To jsou jen některé ze sloganů, které se objeví na transparentech dnes v Praze na Palachově náměstí.

V deset hodin se zde totiž uskuteční demonstrace starostů měst a obcí na podporu novely zákona o rozpočtovém určení daní. Poté bude následovat pochod k Úřadu vlády České republiky, kde bude předán požadavek starostů na přijetí novely zákona.

Z Rychnovska se demonstrace zúčastní například Štěpán Jelínek, starosta Opočna. „Ve středu jedu do Prahy podpořit demonstraci, protože obce s dvěma až pěti tisíci obyvatel jsou až úplně dole na hranici příjmů. Nejedná se však o klasickou demonstraci, ale spíše o podporu návrhu. Je hodně obcí a měst, kterým by to pomohlo,“ uvedl Jelínek, jenž svou cestu do Prahy spojí i s jiným vyřizováním.

„Transparent žádný nemám, možná vezmu vlajku města. Jak jsem již řekl, jde mi spíše o podporu a osobní účast. Příští rok totiž dostaneme o čtyři sta padesát tisíc méně, a to bude velký boj,“ vysvětluje důvody své účasti Štěpán Jelínek.

„Ačkoliv se hovoří o demonstraci, bude se jednat spíše o poklidný pochod, jehož cílem je výzva, kterou sepsali starostové a která se předá premiérovi,“ vysvětlila smysl celé akce Martina Berdychová, předsedkyně organizace Spolek pro obnovu venkova Královehradeckého kraje, který je jedním z mnoha pořadatelů demonstrace.

Berdychová rovněž přiznala, že z Rychnovska se jim nepřihlásil nikdo. „Z vlastní zkušenosti ale vím, že starostové jezdí spíše na vlastní pěst. Řekla bych, že jich z rychnovského okresu pojede asi několik desítek,“ uvedla Berdychová.

„Naše město se demonstrace neúčastní, ani jsme o tom nemluvili. Naprosto však s novelou souhlasím, protože středně velká i malá města pak na ty čtyři velká doplácejí,“ vysvětlila Blanka Čiháčková, místostarostka Dobrušky.

Rovněž okresní město nebude mít na demonstraci svého zástupce. „„Já se demonstrace účastnit nebudu, protože už mám předem nasmlouvaný jiný program. Myslím si však, že by novela měla být schválena, avšak ne na úkor velkých měst. Obce by jednoznačně měly dostat větší příjem. Proto s novelou souhlasím, avšak netroufám si říci, že by měla být taková, jak je navržena,“ řekl starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa.

Přijetí tohoto návrhu má pro budoucnost obcí zcela zásadní důležitost. Ačkoliv návrh vychází z údajů odborné analýzy ekonomických podmínek života obcí a přibližuje je evropským poměrům ve financování samospráv, zvedá se proti němu silný hlas čtyř největších privilegovaných měst – Prahy, Plzně, Ostravy a Brna.

Proč se dnes demonstruje?

- Ministerstvo financí vyhovělo dlouholetým požadavkům obcí a měst diskriminovaných při dělení financí z daní a připravilo novelu zákona o financování obcí. Ta přidává 6241 obcím více než 13,5 mld. korun, zatímco 4 největším městům ubírá necelých 5 miliard, avšak s čtyřletým přechodným obdobím.

- Ačkoliv premiér již dříve svým koaličním partnerům slíbil, že se rozdíl v příjmech na hlavu občana Prahy a například Vizovic ze současných 4,5 násobku sníží na trojnásobek. Odmítavý postoj premiéra nyní ohrožuje existenci vládní koalice. Novela zákona je však ohrožena. Na předsedu vlády se valí dopisy od stovek starostů z celé republiky se symbolem klíče, neboť premiér je klíčovou osobností k prosazení změny financování samospráv.

- „Starostové žádají premiéra o schválení novely v předloženém znění. Jen potvrzených odeslání máme přes 700, předpokládám, že celkem již dorazilo na Úřad vlády kolem tisíce dopisů,“ uvedla Věra Kovářová, místopředsedkyně Sdružení místních samospráv.
Řekli k tomu

Jarmila Novohradská, starostka Častolovic
Celou záležitost podporujeme, ale neúčastníme se jí. To, co navrhuje vláda je v pořádku. U nás například funguje firma, která znečišťuje ovzduší. Bylo by dobré, kdyby nějaké peníze šly do naší pokladny, abychom mohli zaplatit ozdravné pobyty dětem nebo aby se mohlo vybudovat sportoviště. Přitom začátkem devadesátých let šly peníze do obcí, kde takovéto firmy provozovaly svoji činnost. Nyní je však dostane pouze sídlo hlavní firmy, tedy Praha. S tím vším by se mělo něco dělat. Uznávám, že ve městech mají více problémů, ale my je máme taky.

Josef Myšák, starosta Krchleb
Já se bohužel nemůžu zúčastnit, protože jsem zaneprázdněný, avšak pochopitelně novelu podporuji. To, že je mezi městy a vesnicemi nepoměr, jsou známá fakta. Nikde ve světě to tak nechodí, kromě tuším Běloruska či takových zemí. Od toho však máme politiky, aby tento poměr byl spravedlivý. Velkým městům by peníze nemuseli brát, pokud najdou jiné finanční zdroje či dotace a dají je na jednu hromadu a spravedlivě rozdělí. My jsme malá vesnička s 92 obyvateli a tento návrh by pro nás znamenal 90 tisíc do rozpočtu, to jsou pro nás velké peníze.

Autor: Kamila Císařová

21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení