V Hradci budou nové autobusy, v Trutnově infolinka pro vozíčkáře

V Trutnově chce dopravní společnost Osnado od září spustit informační linku pro vozíčkáře. Změny v jízdních řádech od začátku září v Hradci ani Trutnově neplánují, zjistila ČTK v anketě.

Hradecký podnik novými vozy nahradí stejný počet starých autobusů, které nejsou nízkopodlažního typu. Novinkou bude vybavení všech 13 autobusů takzvaným kneelingem, který umožňuje naklápění vozu v zastávkách na pravou stranu a snadnější nástup lidí. "Standardně budou vozy vybavené systémem pro nevidomé a zrakově postižené," řekl ČTK Leo Sedláček z vedení hradeckého dopravního podniku.

Lidé v Hradci Králové se však po prázdninách nedočkají nového autobusového terminálu, který měl být původně otevřen 1. září. Stavbaři totiž kvůli nečekané složitosti stavby nedokážou nádraží za zhruba 300 milionů korun dokončit v původním termínu. "Počítáme, že termín bude posunut o tři měsíce na konec listopadu," řekla ČTK náměstkyně hradecké radnice Pavla Finfrlová. Po otevření autobusového nádraží se příslušně změní i jízdní řády jednotlivých linek.

Cestující v Hradci Králové by se také měli na podzim dočkat konce různých změn tras autobusových a trolejbusových linek, které v létě vyvolala rekonstrukce silnic ve městě. Skončit by tak měly zejména objížďky kvůli opravě Gočárovy ulice, ulice V Lipkách a mostu přes Stříbrný potok v Malšově Lhotě.

Od 1. září v Hradci Králové také skončí bezplatná přeprava kol v městských autobusech ve všedních dnech, která platí jen pro dva prázdninové měsíce. Od září si cyklisté budou moci vzít bezplatně kolo do autobusu a trolejbusu jen o víkendech.

Společnost Osnado, která v části hradeckého kraje provozuje regionální dopravu a městskou dopravu v Trutnově, chystá od 1. září zavedení telefonní informační linky pro vozíčkáře. "Vozíčkář na lince dostane informace o nejvýhodnějším spojení zajištěném našimi bezbariérovými autobusy v MHD i linkové dopravě. Zatím tyto autobusy máme pro příměstskou dopravu čtyři a na podzim se jejich počet rozroste na sedm," řekl ČTK dopravní ředitel Osnada Milan Kovář. V trutnovské MHD by k jednomu nízkopodlažnímu autobusu měl na podzim přibýt ještě jeden vůz.

Osnado, které v městské dopravě v Trutnově na sedmi linkách přepraví ročně asi tři miliony lidí, také na podzim chystá několik velkých akcí proti neplatičům. Zátah na neplatiče spočívá v tom, že ve špičce plně obsazený autobus na zastávce zastaví a lidé z něj přestupují do druhého přistaveného autobusu. Všechny cestující pak kontroluje několik revizorů. Celá akce trvá několik minut a na neplatiče má podle firmy velký účinek.

Klasickou městskou hromadnou dopravu v hradeckém kraji ještě ve větším míře provozuje společnost Audis Bus v Rychnově nad Kněžnou. Firma sdělila, že na svých čtyřech linkách v Rychnově žádné změny jízdních řádů ani jiné změny od 1. září nechystá.