O novém vedení občanského sdružení Emauzy, o němž jsme na počátku týdne informovali, se rozhodně nedá říci, že by zahálelo, ba naopak – promptně nastoluje nové pořádky.

„Musíme obsadit místa vedoucích pracovníků nebo s nimi uzavřít nové smlouvy,“ popsal Zahradník směr, kterým se hodlá sdružení dále ubírat. „Bližší informace nemám, jen to, co se dozvím, obraťte se na pana Raise,“ odkazuje pro nemoc na místopředsedu předseda sdružení.

„Hodláme se opět vrátit do starých kolejí a vnést do Emauzského domu trochu svobodného ducha, aby se ti chlapci mohli nadechnout,“ odvětil Radomír Rais. Vážné záležitosti řeší obě strany „Vedoucí zařízení a členka sdružení Halina Sehnoutková včera ráno zavolala PČR na pracovnici ze sběrny obuvi, oděvů a dalšího zboží v Javornické ulici v Rychnově nad Kněžnou, (objekt je ve vlastnictví sdružení). Obvinila ji z krádeže uskladněného zboží, které pracovnice právě vydávala zákazníkům. Pracovnice však svůj postup policistům uspokojivě vysvětlila,“ vyprávěla novinku ze včerejšího rána odvolaná ředitelka Simona Vavřínová.

Halinu Sehnoutkovou se nepodařilo zastihnout: „Řeším nyní vážné záležitosti,“ omluvila se z domluvené schůzky Sehnoutková. Zbylé zboží pracovnice sběrny roznášela zákazníkům až do včerejšího odpoledne podle jejich adres. Provozovna má vyměněné zámky. Azylový dům v Ekologické ulici je stále hlídaný. „Hádejte kdo,“ odmítl Radomír Rais odpovědět na otázku, která firma bezpečnostní službu vykonává.

Do pracoviště na Poláčkově náměstí se také není možné dostat – někdo ve čtvrtek v noci zámek zalil vteřinovým lepidlem. Od včerejška jsou všichni původní zaměstnanci (21 osob) zaevidováni na úřadě práce mimo dva vrátné a pradlenu. Účetní a vedoucí recepce jsou na nemocenské a další dva pracovníci obdrželi od nového vedení okamžité zrušení pracovního poměru (sociální pracovnice a vedoucí farmy v Lupenici, kterou sdružení spravuje). „S vedoucím farmy a správcem vozového parku jednáme o předání aut,“ řekl Radomír Rais a jeho propuštění zdůvodnil tím, že nechodil řádně do zaměstnání. „Zaměstnanec odváděl svou práci dobře, nebyl však vázán jen na tomto pracovišti,“ oponuje Vavřínová. Jsou přece dospělí „Když teď něco potřebuji, musím si poradit sám,“ řekl jeden z obyvatel Emauzského domu, který si nepřál uvést své jméno, aby prý nepřišel o bydlení. V azylovém domě nyní totiž nepůsobí ani jeden sociální pracovník.

Uživatelé služeb by však měli mít každodennně k dispozici kvalifikované pracovníky pro přímou práci, neboť mohou trpět psychickými problémy. „Potřebují stabilní prostředí a tato nejistá situace jim rozhodně neprospívá,“ vyjádřila se Simona Vavřínová. „Jsou přece dospělí a na úřad si umí dojít sami,“ domnívá se Radomír Rais. „Neexistuje, aby sociální pracovníci měli dvacetitisícové platy,“ vyjádřil nespokojenost s bývalým vedením Rais. Nastávající změny se mají dotknout i uživatelů služeb, kteří prý nedostávali dostatečnou stravu. „Chceme mužům v Emauzích umožnit, aby tu mohli pracovat,“ plánuje dále. „Uživatelé si mohli vybrat a objednat jídlo podle jídelního lístku,“ oponuje Vavřínová a na téma práce uživatelů vysvětluje: „Smyslem sociální práce není izolovat je v prostředí azylového domu, ale pomoci jim najít si práci mimo něj.“

„Registrace na Krajském úřadě Hradec Králové nám dopadla dobře, splnili jsme všechny podklady, byl jsem tam osobně,“ odpověděl místopředseda Radomír Rais na otázku, zda je nové vedení zaneseno v registru poskytovatelů sociálních služeb. „Já myslím, že je to v pořádku,“ potvrdil předseda sdružení Fridolín Zahradník. V registru poskytovatelů na webu MPSV jsou však jakožto statutárnní zástupci stále uvedeny Hana Bláhová a Simona Vavřínová.

Vyjádření uživatele sociálních služeb v pobytovém zařízení Emauzy v Praze

Když tam byla paní Skřičková, paní Havrliková, slečna Tuháčková, byl jsem tam klidnější, ne jako teď. Co mně vadí v pobytovém zařízení teď, je jednoduché. Jsem rád, že tam chodim jen spát a nevidím nového ředitele. Připadá mi jako moc velký frajírek, který si myslí, že má na víc a nemám se mu s čím svěřit. Tak jak se zachoval tím, že vystrnadil paní Skřičkovou a socialní pracovnice, je pro mne moc. Chtěl jsem i přesto nebrat léky a přestat žít. Co se týče té pravdy, že nové vedení zaměstnává uživatele služeb pro vlastní účely na soukromých stavbách – ani bych se nedivil, byl by toho podle svého jednání schopen, ale já bych mu na žádnou stavbu nevlezl.

Martin Diviš, uživatel sociálních služeb v pobytovém zařízení Emauzy v Praze