Plnění úkolů z pohádky O pašerácích a také bytosti svolané vládkyní Orlických hor princeznou Kačenkou zpestřily sobotní výstup na Velkou Deštnou. Odměnou všem, kteří došli do cíle, tedy na bod 1115 metrů nad mořem, byl výhled do podhůří po obou stranách hranice i mnohem dál. A to jak z povrchu zemského, tak posléze z nové rozhledny, která se otevřela v pravé poledne.

Starostka obce Deštné v Orlických horách Alena Křížová přitom nezapomněla poděkovat architektovi, stavební firmě, stavebnímu dozoru a Janu Egonu Kolowrat-Krakowskému-Liebsteinskému: „Obci daroval pozemek, na kterém stojí rozhledna, a od začátku stavbu podporoval.“

Na vyhlídkovou plošinu k nebi se tyčící krasavice postupně vystoupalo po 96 schodech do výšky téměř 18 metrů nevídané množství dětí i dospělých. Všichni si užívali pohledu na krásu okolní krajiny, i když úplně dokonalému výhledu bránil lehký opar daleko na obzoru. Při ještě lepší viditelnosti však bude možné vidět Kralický Sněžník nebo Praděd, na druhé straně Krkonoše, snad i Ještěd. A směrem do nížin Hradec Králové či místa ještě vzdálenější.

„Krása! Jsme šťastní, že jsme se rozhledny dočkali. Navíc je její špička vidět až od nás ze Synkova,“ shodně prohlásili Hana a Václav Plašilovi, kteří neváhali šlapat až na hřebeny na kole, aby ji viděli zblízka.

Klára Vavrušková
FOTO: Klára Vavrušková uspěla ve světové soutěži krásek

Rozhledna na Deštné stávala už v minulosti, ale na konci 70. let byla stržena. Naposledy tu stála dřevěná konstrukce připomínající spíš posed. Inspirací pro moderní rozhlednu ocelové konstrukce obloženou dřevem našli architekti v dešti unášeném větrem.

„Mně se líbí. Orlické hory nemají ve zvyku budovat kamenné rozhledny, vždycky tady byly dřevěné a tato rozhledna krásně navazuje na dlouhou tradici našich rozhleden,“ řekl ředitel Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném Bohumír Dragoun.

„Veřejnosti se dnes otevírá již třetí investice našeho přeshraničního projektu Česko-polská Hřebenovka. Po rozhledně na Włodzickiej Górze u Nové Rudy a vyhlídce Guzowata v Radkově je to první dokončená investice na straně české. Velká Deštná si rozhlednu opravdu zaslouží. O nové věži se mluví hodně opravdu let a dnes konečně stojí v plné kráse. Zvláštní poděkování patří panu hraběti Janu Kolowratu Krakowskému, který obci poskytl bezplatně pozemek pro výstavbu rozhledny. Bez jeho vůle by se toto nepodařilo, protože dotační program neumožňuje provádět investice na soukromých nemovitostech," uvedl sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Ten upozornil, že novinky se chystají i jinde: "Staví se i na dalších místech. V Neratově se buduje most přes Divokou Orlici, který bude dokončen ještě letos. Vznikne tak zcela nové propojení česko-polské hranice. V příštím týdnu bude slavnostně předáno turistické přeznačení hřebenové trasy, kde vás již povede logo Hřebenovky“.

Za rychnovskou perlu „pálila" fotbalová jedenáctka.
Za Perlu „pálila“ fotbalová jedenáctka