Kousek papíru a chvilka volna znamenala, že Jiří Šlitr okamžitě kreslil. V autě, na horách mezi lyžováním, kdekoli. Umělce renesančního rozměru, hudebního skladatele, komika, výtvarníka, doktora práv Jiřího Šlitra připomíná v pátek zahájený XVI. ročník festivalu Šlitrovo jaro.

Na žádné z těchto přehlídek nemůže chybět výstava Šlitrových kreseb. A většinou se na každé, jak vysvětluje hlavní organizátor akce Jan Tydlitát, objeví nějaká nová. I letos je v rychnovském kině vystaven soubor unikátních Šlitrových kreseb, které dosud veřejnost neviděla.

„Není to ani rok, co mi volala matka Šlitrovy dcery Bohumíra Peychlová, že je objevila. Ta půda, to musí být něco,“ komentoval místo naleziště v pražské Šlitrově vile Jan Tydlitát. V kině je instalováno 48 portrétů žáků, které v roce 1956 učil Šlitrův otec Josef Šlitr. „Vědělo se, že je Jiří Šlitr kreslil, ale nikdo netušil, kde jsou kresby ukryté,“ dodal Tydlitát.

Dobrodružnou práci při vyhledávání a dokumentování kreseb potvrzuje správce Šlitrovy výtvarné pozůstalosti Stanislav Fremunt: „Starám se o jeho kresby od konce 70. let a s jejich nalézáním je to skutečně dobrodružství. Některé z těchto kreseb dětí se objevily teprve před měsícem, nebyly všechny pohromadě. A to už mám jednu a půl další krabice, ve které jsou opět kresby, hlavně portréty, které dosud nikdo neviděl.“

Správce pozůstalosti, grafik a spolupracovník dvojice S+Š, prozradil, že ho čeká další práce se zařazováním a popisováním dalších Šlitrových děl. V současnosti má zaevidováno více než 600 kreseb, ale kolik se jich ještě po světě nachází, netuší: „Jiří Šlitr jich hodně rozdal. Jsou nejen po České republice, ale i v Americe, Bruselu a jinde ve světě, kde byl. Všude kreslil, a když se někomu jeho práce líbila, věnoval mu ji.“ Před pěti lety na pražské výstavě se mu například přihlásil člověk, který měl dalších dvacet kreseb. Šlitr mu je prý daroval, když lyžoval v Alpách – a samozřejmě kreslil.