„Krize“, to bylo loňské synonymum pro letní sezonu v orlických a podorlických penzionech. Letos návštěvnost není všude na stejné úrovni, faktorů, které ji ovlivňují je více.

Tropická vedra, která ovládla začátek léta, hnala lidi spíše k vodě než na kolo nebo na pěší tůry, ani déšť cyklisty a turisty na výlet do přírody nepřiláká. Navíc Orlické hory jsou každoročně pro návštěvníky atraktivnější spíše přes zimu. „Oproti zimě se u nás návštěvnost pohybuje jenom okolo dvaceti až třiceti procent. Víkendy ujdou, ale přes týden je to v porovnání s předchozími sezonami horší a horší, mám pocit,“ sdělil Deníku provozovatel hotelu Alba v Říčkách v Orl. horách a dodal: „Krize se projevuje a lidi často dají přednost moři, last minute akce jsou stále levnější.“

Hotel Konšel rovněž v Říčkách prodělal na podzim minulého roku kompletní rekonstrukci, příliv turistů se však nezvedl. „Letos je to tedy slabota,“ potvrdil majitel Luďek Jiroud.

Masarykova chata v Deštném v Orl. horách a hotel Kunštát v Orlickém Záhoří shodně nezaznamenávají pozitivní či negativní výkyvy v počtu turistů, kteří sem během prázdnin zavítají. Bohumír Adámek z Masarykovy chaty potvrzuje: „Za posledních několik let byla výrazněji lepší sezona v roce 2007, od té doby je to tak nějak podobné.“

Dalo by se očekávat, že na otevírání nových rekreačních zařízení není nejvhodnější doba, přesto se do toho pustil Otakar Bartoš z Bartošovic v Orlických horách. Loni otevřel penzion Zemská brána a během roku jej ještě rozšířil o další služby. V současné době může tedy turistům nabídnout kromě restaurace a ubytování hřiště na tenis a volejbal, bazén, dětské prolézačky a velkou trampolínu, pin-pong, kulečník a šipky a také saunu a fitness.
„Návštěvnost se zlepšila, to určitě, ale stále to neodpovídá našim očekáváním. Ale například školy v přírodě jsme tu měli letos tři a na příští rok už se nám taky nějaké objednaly,“ popisuje Bartoš provoz na Zemské bráně.

V orlickém podhůří, konkrétně v Potštejně, byl v červnu otevřen nový penzion Stará pošta. Návštěvníkům nabízí ubytování v apartmánech s vybavenou kuchyňkou, stravu tedy neposkytuje. „Po domluvě však můžeme připravit snídani nebo obstarat nákup do tašky,“ upřesňuje provozovatelka Martina Tejklová. Penzion umožňuje i zapůjčení kol a mezi své služby řadí i vinotéku s výběrem kvalitních značek. „Na to, že fungujeme od června, tak máme kapacitu naplněnou ze čtyřiceti procent, což je paráda,“ pochvaluje si Martina Tejklová.

Rychnovský region a Orlické hory se ve spoustě případů snaží využít svého potenciálu na poli cestovního ruchu, rezervy se však ještě najdou. Konkurence je značná a zkvalitňování a rozšiřování služeb je pro úspěch nezbytností

Kateřina Řehořová