Do dobrušského muzea si odpoledne a zejména poté, co se venku setmělo, našly cestu dvě stovky zvídavých návštěvníků. „Jsem rád, že jsme lidem mohli představit naše nové expozice. Od konce loňského léta jsme jeli ve zkušebním provozu, při němž jsme si ověřovali chod muzea a zkoušeli novou otevírací dobu," svěřil se vedoucí dobrušského muzea Jiří Mach, pro něhož byla muzejní noc nesmírně náročná.

„Stál jsem šest hodin na nohách a při třech komentovaných prohlídkách jsem mluvil nepřetržitě tři hodiny."

Rozsvícené město 
z ptačí perspektivy

Dobrušské muzeum je letos otevřené pouze pár dní, protože sezona se po zimní přestávce rozběhla začátkem května. „V zimě sice máme oficiálně zavřeno, ale v případě zájmu lidem naše expozice ukážeme. Jsem rád, že jsme  mohli přivítat zájemce o naše prostory zdarma a se slávou.

Řada z nich nám děkovala, často se slovy, že ani netušili, jak zajímavé historické skvosty zde máme k vidění," neskrývá potěšení z povedené akce šéf dobrušských historických sbírek.
Zpřístupněna byla do pokročilých večerních hodin také dominanta dobrušského náměstí – radnice.

Těm, kdo se rozhodli vystoupat po desítkách strmých schodů až na ochoz nad radničními hodinami, se naskytl netradiční pohled na rozsvícenou Dobrušku z téměř ptačí perspektivy. Na ty, kteří se v tiché tmě na chvíli zasnili, čekalo čekalo mrazící probuzení.

To když se kolem protáhla vzpřímená bílá silueta postavy s dlouhým závojem – bílá paní. „Vydržela kroužit na ochozu až do jedenácti hodin. Večer začal vanout studený vítr, tak nám nahoře řádně vymrzla," s úsměvem okomentoval odlehčení dobrušské muzejní noci Jiří Mach.