Rekonstrukce Trčkova náměstí v Opočně je doprovázena kritikou občanů, jichž se přímo týká. Trnem v oku je například Janu Dolkovi, provozovateli restaurace Podloubí. Vprostřed sezony stavba přímo před restaurací a zahrádkou znepříjemňuje dříve silně vyhledávané prostředí. „Odráží se to samozřejmě na tržbě,“ řekl Jan Dolek, který lepší časy neočekává ani po ukončení stavby.

Investice 25 milionů

„Zkomplikovalo se výběrové řízení na dodavatele stavby, jakmile však byl dodavatel znám, ihned byla zahájena,“ vysvětlil starosta Opočna Štěpán Jelínek, proč rekonstrukce probíhá zrovna v době největšího turistického ruchu. „Bylo nutné splnit podmínky fondu EU, z kterého je stavba financována, a využít investici ve výši 25 milionů korun,“ doplnil Jelínek.

Rekonstrukce má datum ukončení na konci října letošního roku, a to včetně Zámecké ulice, ze které se má stát pěší zóna. Právě to nepovažuje majitel restaurace za rozumné: „Spousta štamgastů je zvyklých jezdit až k nám vozem, hodně rodičů sem do školy vozí autem své děti. Pokud sem přijedou třeba invalidní turisté, těžko si o víkendu seženou na městském úřadě potvrzení o výjimce pro parkování,“ sděluje své argumenty Jan Dolek. Diskuze na toto téma se odvíjí také na stránkách města Opočna.

Kritik nové podoby náměstí si stěžuje rovněž na nedostatek komunikace města s občany na toto téma. Starosta Jelínek to však vyvrací slovy: „Už dva roky je projekt zveřejněn na našich stránkách, nijak jsme se s tím netajili, ba naopak, je to vlastně úspěch. Nevím, proč nespokojení připomínkují tuto záležitost až dnes.“

Příležitost vyjádřit se k problému byla právě včera v šest hodin, kdy se konalo zasedání zastupitelstva města. „Na pořadu rady města jsou majetkové záležitosti běžného rázu, byl bych však rád, kdyby přišel některý z kritiků rekonstrukce si o věci promluvit,“ doplnil k věci starosta Jelínek.

Na obecním webu města je zveřejněna série článků na téma rekonstrukce. Jeden z občanů pojmenoval změnu náměstí a přilehlé Zámecké ulice přímo jako devastaci zeleně a města. Své stanovisko připojuje rovněž autorka projektu Markéta Šebestová.