Poutní místo v Orlických horách má od soboty obchod, kde si turisté i místní mohou nakoupit doslova kdykoliv. Neratovský obchod je totiž nově vybaven technologií, díky které si v něm zákazníci mohou nakupovat sami 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

První automatizované prodejně v Královéhradeckém kraji v sobotu požehnal Josef Suchár, neratovský farář.

Dominik Malík.
Neratovský podsládek: "V téhle profesi je stále co objevovat"

Neratovský obchod je i v dalších ohledech unikátní. Kromě běžných potravin si v něm totiž mohou zákazníci nakoupit i výrobky klientů, o které se stará místní Sdružení Neratov a podpořit tak jeho fungování. Sortiment doplní i produkty známého místního minipivovaru.

Automatizovaný obchod v části Bartošovic v Orlických horách vznikl díky partnerství sítě COOP a místního Sdružení Neratov. Slavnostního otevření obchodu se zúčastnilo více než 300 hostů z řad starostů, zástupců státu a partnerských firem. Akci doprovodilo vystoupení skupiny Chinaski.

Na některé památky budou i letos lákat předvánoční akce.
Památky v Královéhradeckém kraji ještě neusínají. Některé lákají i před svátky

„Pro zákazníky koncept automatizovaného provozu znamená, že si nakoupí jednoduše, kdykoliv a bez složitého dojíždění. V Neratově poslouží jak místním, tak hodně pomůže během turistické sezóny. Doposud totiž místní prodejna měla o víkendech či v pozdějších odpoledních hodinách zavřeno,“ uvedl Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Samotný vstup do prodejny je podmíněn vlastnictvím bankovní identity a stažením speciální aplikace v mobilním telefonu.

Z cesty ze Šerlichu.
Sotva se otevřela, už čelí kritice. Silnice na Šerlich je podle řidičů úzká

U sousedů v Pardubickém kraji již s automatizovanými prodejnami mají zkušenost. Vloni se nonstop obchody otevřely v Chrudimi a v Ústí nad Orlicí.

Nezisková organizace Sdružení Neratov v horské vesnici Neratov v Orlických horách pomáhá lidem s postižením a společně s nimi se podílí na obnově poutního místa a návratu života do kdysi vysídlené vesnice.

S využitím tiskové zprávy

Letos se dokončila oprava skleněné střechy kostela, který Neratovu dominuje. Podívejte se:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová