„Muži zákona“ pak řeší rušení nočního klidu.
Městská policie v Rychnově nad Kněžnou k takovým případům vyjíždí téměř každou noc či pozdní večer. Paradoxně například v Dobrušce takový výjezd ještě o letošních prázdninách nezaznamenali.

Zapomenutí hosté?
„Majitelé restaurací, kteří provozují zahrádky, respektují vyhlášku města a opravdu nejpozději s úderem dvaadvacáté hodiny je venkovní sezení prázdné. Nenajdeme tam jediného zapomenutého hosta. Také soukromé oslavy občanů se zatím obešly bez výrazné hlučnosti, která by vedla sousedy ke stížnostem,“ popsal situaci v Dobrušce Luboš Adamec, velitel místní Městské policie.

V Týništi nad Orlicí a v Kostelci nad Orlicí strážníci o prázdninách už řešili některé případy rušení nočního klidu, ale nešlo o výjimečné případy nebo extrémní počet. „My v poslední době spíše řešíme spící opilce, které budíme a posíláme domů, pokud to jejich stav dovoluje,“ informovala v úterý Zdena Pálová z týnišťské Městské policie.

Za řev pokuta
Nejvážnější situace je v Rychnově nad Kněžnou. „Pouhých pár hodin či minut mezi jednotlivými výjezdy k rušení nočního klidu jsme řešili o víkendu, to bývá i pravidlem. Nejde jen o potíže s hosty zahrádek, ale i hlučnou hudbou různých barů a o rušení klidu se umí postarat i skupinky lidí,“ sdělil Miloš Friml, velitel rychnovských strážníků. Pokračoval, že v parku Na Trávníku zrovna o víkendu skupinka mladých lidí pokřikovala a zpívala. „Vyfasovala“ blokovou pokutu za porušování městské vyhlášky. „Velmi často jezdíme k jednomu z místních nočních barů, kde upozorňujeme obsluhu, aby ztišila hudební produkci, ale sousedé si také stěžují na řidiče aut, jež mají svá rádia v autech puštěná na plno. I to je rušení nočního klidu,“ uvedl Friml.
Potíže byly se zahrádkou u Hotelu Labuť, kde také ne vždy zavírali včas. „Několikrát sem vyjížděla naše hlídka, protože si občané stěžovali právě na hluk ze zahrádky,“ dodal velitel rychnovských strážníků.

Rušení nočního klidu se dopouštějí i lidé v bytech, kdy například oslavují do noci a chovají se rušně. Strážníci ve většině měst takové případy řeší nejprve domluvou. Jak se shodují, v drtivé většině si první návštěvu městské policie lidé berou k srdci a není nutný návrat „mužů zákona“ a dohra formou blokové pokuty, či dokonce předvolání.

„Poslední případ rušení nočního klidu se odehrál v jednom z bytů o víkendu. Na základě telefonátů na místo vyjela naše hlídka,“ uvedl šéf kostelecké Městské policie Petr Černohorský. Majitel bytu okamžitě vše ztišil a omluvil se. Tento případ strážníci řešili domluvou. „V případě, že by znovu na místo vyjeli, pak by již dotyčný dostal blokovou pokutu,“ dodal Černohorský.