Kastelán Kolowratského zámku Pavel Sršeň vysvětlil, že se sice odehrají v historické expozici, ale budou mít daleko ke klasické prohlídce: „Průvodkyně si oblečou kostýmy a jejich výklad bude zábavný, přizpůsobený nočnímu tajemnu. Zazní spousta pohádek, dívky využijí svoji fantazii. Odborníci ať nečekají žádná historická dogmata,“ varuje s nadsázkou.
Na nádvoří zámku budou tančit dobové tance sličné tanečnice a na návštěvníky čeká i novinka.
Prohlídky nemají zatím stanovený přesný čas. „ Protože budou navazovat na program Dividílkování na Poláčkově náměstí. Kdo se chce zúčastnit, musí sledovat večerní dění na jarmarku,“ upozornil případné zájemce Sršeň. Během pátku a soboty zde na večerní prohlídky upozorní vyvolávači a také pouze na tomto místě si lidé mohou koupit vstupenky.
První prohlídka by měla začít kolem 21. hodiny, poslední návštěvníci by se do komnat měli vydat kolem půlnoci. V sobotu o půl dvanácté na ně čeká novinka. Poprvé v historii se otevře pro veřejnost tzv. sala terena, boční zatravněná terasa nad městskou částí Chaloupky. „Zde se za svitu loučí odehraje malé překvapení,“ nechtěl více prozrazovat kastelán.
Dále Sršeň upozornil, že návštěvníci si s sebou do zámku nemohou brát občerstvení a že jejich počet na asi třicetiminutovou trasu bude omezen (maximum 30 osob na jednu). Za večer ji chtějí organizátoři projít s lidmi třikrát