Nikola Mazurová– narozena: 22. listopadu 1994 v Rychnově nad Kněžnou, pochází 
z Doudleb nad Orlicí
– sportovní střelkyně
– disciplíny: vzduchová puška, sportovní malorážka 3 x 20 ran
– členka oddílu Dukla Plzeň
– největší úspěchy: 
7. místo ME 2013, 6. MSJ 2014, 2. MEJ 2012, 3. MEJ 2013

– vítězka ankety Sportovní střelec roku 2014 České republiky
– jako první český sportovec si vybojovala účastnické místo na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro

Mladá žena, která se narodila téměř před dvaadvaceti lety, má za sebou už řadu úspěchů. Česko bude v jižní Americe reprezentovat ve sportovní střelbě. Není to zrovna nejoblíbenější a nejvyhledávanější sportovní odvětví.

Proč si Nikola Mazurová vybrala poměrně netradiční disciplínu, vysvětlila jednoduše. „Pocházím ze střelecké rodiny, střílí můj děda, střílel i taťka. S dědou jsem se byla párkrát podívat na střelnici. Když mi bylo necelých devět let, tak se mě zeptal, jestli to nechci zkusit a já nebyla proti. Taťka mě začal trénovat, po nějaké době jsme jeli na první závody a tak to všechno začalo," řekla v rozhovoru pro Deník.

Vzduchovku začínala trénovat doma, střílela z obýváku přes kuchyň až ven na zahradu. „Byly to dost provizorní podmínky, ale pro začátek to stačilo, teď už by to tak dělat nešlo," podotkla. Do Ria se Mazurová nominovala jako první český sportovec a celý rok pilně trénovala. Největší konkurentky jsou podle ní Číňanky a Němky. „Je to asi hlavně tím, že mají z čeho vybírat. Lidí, co v těchto zemích střílejí, je strašně moc," dodala.