Břehy některých toků v Orlických horách zamořené invazními rostlinami v těchto dnech zachraňují pracovníci CHKO Orlické hory.

Netýkavka vede

První místo v kategorii obtížnosti likvidace patří bezkonkurenčně netýkavce žláznaté. Ta je jednou z nejnápadnějších a nejhojnějších invazních rostlin.
Pochází z horských západohimálajských lesů a roste na různých stanovištích. Nejvíce se jí však daří v údolích a podél vodních toků. Břehy některých řek jsou rostlinou doslova zamořeny.

Netýkavka dorůstá až do výšky 3 metrů a její růžové až vínové květy příjemně voní. Rozmnožuje se semeny, které dokáže rozstřelit až do vzdálenosti 6 metrů. Tento druh se v CHKO vyskytuje zejména v povodí Říčky, v Julinčině údolí pod Říčkami v Orlických horách a v Hamernici u Nebeské Rybné. V roce 2004 již hrozilo, že postupně zarostou celá údolí vodních toků Říčky a Zdobnice.

Bojují pět let

Tyto rostliny se agresivně šíří a dělají každoročně starosti Správě Chráněné krajinné oblasti. Její pětiletý boj s netýkavkou dosáhl snížení šíření na lokalitách až o 10 procent stavu z roku 2004. Hlavní problém likvidace netýkavky žláznaté spočívá v rychlém šíření a v nalézání stále nových lokalit výskytu. Její mělké kořeny také nechrání půdu proti vymletí. Zásahy se musí provádět před vysemeněním, to je během měsíce srpna.

Plošná likvidace pomocí vhodných chemických prostředků je však v I. a II. zóně Chráněné krajinné oblasti zakázána. Zde tedy přichází na řadu mechanické zásahy. Souvislý porost netýkavky je možné sekat křovinořezem, na větších plochách za pomocí specializované firmy. Při lokálním výskytu je nutné rostliny vytrhávat. Cílem je dosáhnout co nejefektivnějšího způsobu odstranění této rostliny z Chráněné krajinné oblasti.

Vyženou dveřmi, vrátí se oknem

V letošním roce se do likvidace zapojili všichni pracovníci Správy CHKO. „Dvacátého července jsme procházeli podél toku Říčky až po Plačtivé skály u Javornice a přitom prováděli monitoring. Každé místo je potřeba projít dvakrát až třikrát, protože se stále objevují mladé rostliny. Ačkoli se výskyt po likvidačním zásahu snižuje, netýkavka se stále rozšiřuje do dalších míst,“ popsal složitý boj s rostlinou Miloš Vašek z Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

Kromě netýkavky žláznaté bojuje správa také s dalšími invazními rostlinami, například bolševníkem velkolepým, jehož původní domovinou je Kavkaz, rovněž s křídlatkou japonskou a sachalinskou, které pochází z Dálného východu. Jejich výskyt se však již podařilo podstatně omezit a udržovat jej na minimální úrovni. (jol, čtk)