Nejoblíbenějším způsobem jak zabezpečit školu a přitom umožnit návštěvníkům přístup do budovy je zvonek u vchodových dveří. Tuto možnost využívají na Základních školách v Rychnově, Týništi nebo Kostelci.

Zvonek u dveří

„Případný náštěvník má možnost si zazvonit. Když sdělí, z jakého důvodu přichází a za kým, pustíme ho dovnitř,“ uvedla ekonomka Základní školy v Kostelci nad Orlicí Dagmar Vašátková. Podobný systém funguje i na ZŠ Masarykova v Rychnově nad Kněžnou. Tam si může návštěvník i přímo vybrat, na koho se dozvoní.

Přenosné telefony

„Máme přenosné telefony, které nosíme s sebou. Jsou propojeny se zvonkem dole, takže se nemusíme nějak složitě přepojovat. Navíc je možnost odemknout dolní dveře přímo tlačítkem na telefonu,“ vysvětlovala zástupkyně ředitele ZŠ Masarykova Ivana Vítková. Takto si například žák vracející se od lékaře zavolá přímo učiteli, se kterým má hodinu, a ten ho na dálku vpustí dovnitř.

Problémy se zabezpečením školy by mohly nastat při poledních pauzách. Ne všichni žáci mají stejný počet hodin a odcházejí tedy v různou dobu. „Řešíme to tak, že dveře se otevírají jen na přestávky po čtvrté, páté a šesté hodině. A v tuhle dobu navíc hlídá u dveří školník, takže nikdo nemůže do školy proklouznout,“ popisovala Vašátková. Když se dítě potřebuje do školy vrátit mimo přestávku, musí si zazvonit jako každý jiný návštěvník.

Kamerový systém

Na zabezpečení přístupu dbají i základní školy v menších obcích. Na ZŠ v Častolovicích mají dokonce kamerový systém. „Dveře jsou na kouli a návštěvníci si musí zazvonit, když chtějí dovnitř. Dříve jsme používali pouze klasickou hlasovou komunikaci, dnes už máme možnost si návštěvu i prohlédnout,“ uvedl ředitel ZŠ Častolovice Jiří Kalousek. I škola v Kvasinách pro sedmdesát dětí své žáky zamyká a hlídá.

Školy nechrání žáky pouze před nevhodnými návštěvami. Nebezpečí hrozí i jejich věcem. Ne všechny školy mají k dispozici uzamykatelné šatní skříňky, šatny tak mohou lákat zloděje.

 

„Škola se zamykala vždycky. Když teď navíc máme skříňky na klíče, jistíme majetek žáků dvěma způsoby,“ uvedl ředitel ZŠ vTýništi nad Orlicí Milan Kajn. Uzamykatelné skříňky mohou využívat i žáci rychnovského gymnázia, které se přes den nezamyká. U vchodu je však vždy přítomna služba, která všechny návštěvy eviduje.

 

LUCIE KUDLÁČKOVÁ