Tak tomu bylo v sobotu i v Kostelci nad Orlicí, kde se do ulic vypravily tři družiny.

Jednu z nich tvořili dva kluci, holčička a jejich dospělý doprovod, František Hájek.

Malí králové měli velkou radost z toho, jak se jim kasička plní. Osmiletá Elenka Nedvědová má o směřování peněz jasno. „Poputují na charitu. Ráda pomáhám lidem, kteří to potřebují. Pomáhám také své prababičce s vařením," rozpovídala se osmiletá dívenka.

Další král, devítiletý Šimon Svátek, se do ulic letos vypravil potřetí. Pomáhat druhým ho také velmi baví. A to i přesto, že venku není zrovna nejtepleji a koledování po schodech činžáků po pár hodinách děti vysiluje.

Když však zazvoní na zvonek a dveře se otevřou, únava je pryč. Zpívají jako o život, svou „práci" chtějí odvést dobře. Rozdávají lidem cukr a kalendáře. A oni jim vrací úsměvy.

Tedy většinou. „Asi dvakrát se nám stalo, že před námi zabouchli dveře. Někdy lidé prostě neotevřou nebo nejsou doma. Většinou však přispět chtějí," poznamenává vedoucí výpravy František Hájek.

Tři králové nemají jen sociální cítění, ale také velkou odvahu. Zvláště u rodinných domů se totiž setkávají s hlídači, psy, kteří svoje teritorium brání výhružně vyceněnými zuby a štěkotem. Ani toho se však děti nezaleknou.

Nejstarší nese kasičku s penězi

Nejstarší člen výpravy má také největší zkušenosti. Je to třináctiletý Jakub Provazník. „Tříkrálové sbírky se účastním asi od třetí třídy," prozrazuje. Má proto nejdůležitější úkol – je správcem kasičky s vybranými penězi.

Na ní září samolepka s logem sbírky. Je jedním z poznávacích znamení, že koledníky skutečně vyslala Charita ČR, která akci organizuje.

Kdo by však přesto nevěřil, že mají koledníci právo peníze vybírat, může se snadno přesvědčit. Vedoucí výpravy František Hájek u sebe má i potřebné doklady.

„Víte, jak byste poznala pravé koledníky?" Ptá se jedné dárkyně a ukazuje jí průkazku a také pečeť na kasičce.

Aneta Charvátová, která neváhala a třem králům do kasičky přispěla, sbírku hodnotí kladně.

„Třem králům velmi ráda přispěji. Na rozdíl od těch, kteří peníze vybírají například u supermarketů," svěřuje se. K podobným neoficiálním sbírkám totiž nemá příliš velkou důvěru.

Z koledování bolí nohy, děti ale baví

Tři králové vyrazili do ulic kolem deváté ráno. Po pár hodinách je už pěkně bolely nohy. „Budeme chodit do té doby, než dojdou cukříky, a pak se vrátíme na základnu odpočnout si," směje se jedna z kolednic, osmiletá Elenka Nedvědová.

S tím, že je koledování náročné, souhlasí i devítiletý král Šimon Svátek. „Je to namáhavé, ale baví mě to," prohlašuje.

U koho tři králové nezazvonili nebo kdo nebyl doma, nemusí smutnit. Pomoci může i jinou cestou. Sice mu u toho nezazpívají děti v kostýmech, ale u srdce ho může zahřát dobrý pocit.

Peníze může poslat  převodem nebo složenkou na sbírkový účet  66008822/0800, nebo může poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun.

Sbírka navíc běží až do čtrnáctého ledna, koledovat v okrese se bude i příští víkend, a to ve Vamberku, Potštejně a Borovnici, králové budou chodit také v Dobrušce, Opočně a okolí.