VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezamete, 'pracák' mu peníze nedá

Rychnovsko - To je nový scénář, pokud uchazeč, který je v evidenci na úřadu práce, nebude ochoten vykonávat veřejnou službu. Zatím tak „pracuje“ jedenáct nezaměstnaných.

20.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

Veřejná služba není žádnou novinkou. Nově budou uchazeči evidovaní na úřadu práce „potrestáni“ tím, že pokud jsou v evidenci vedeni déle než dva měsíce a bez závažného důvodu odmítnou veřejnou službu vykonávat, budou z ní vyřazeni.

Pokud by vyřazený uchazeč o zaměstnání byl zároveň osobou v hmotné nouzi, přestal by mít na dávky nárok.

Avšak obavy těch, kteří zrovna přišli o práci a mají strach, že za dva měsíce budou muset nastoupit na službu, jsou předčasné. Tak to totiž není.

„ Veřejné služby se primárně nabízejí osobám v hmotné nouzi a uchazečům, kteří jsou v evidenci déle než dvanáct měsíců. Takže to nemusí být nutně hned po dvou měsících. My máme stanovená taková kritéria, která jsou směřována především na dlouhodobě nezaměstnané uchazeče,“ vysvětlila Hana Kasperová z krajské pobočky úřadu práce, která má na starosti Rychnov.

Na Rychnovsku to vypadá tak, že úřad práce má dosud uzavřeny čtyři smlouvy, prozatím s městy, kde veřejná služba fungovala už dříve. Jedná se o Rychnov, Dobrušku, Častolovice a Rokytnici.

„Dále budeme postupně uzavírat smlouvy jak s obcemi, městy, tak i s dalšími organizacemi. Zatím vše funguje. Zhruba jedenáct lidí už pracuje v Rychnově a další nástupy a spolupráce se už řeší,“ uvedla Kasperová.

Vše ohledně veřejných služeb zajišťuje krajská pobočka úřadu práce v rámci agendy trhu práce, kontaktní pracoviště v Rychnově pouze dodává potřebný počet lidí. „Na krajské pobočce například sjednají pro Rychnov tři lidi. Pak se obrátí na náš úřad a my jim vytipujeme vhodné kandidáty,“ objasnil ředitel rychnovského úřadu práce Petr Richtera.

Dobré zkušenosti s veřejnými pracemi mají například v Častolovicích. Zatím mají podepsanou smlouvu, koho jim pošlou, to se teprve uvidí.

„Nyní tady máme ještě do konce února lidi na veřejně prospěšné práce a pak teprve nastoupí ti na veřejnou službu. Předběžně jsme dohodnutí, že jich bude asi pět. Práci pro ně máme už připravenou, bude se jednat o úklid chodníků a silnic a o údržbu zeleně,“ uvedl místostarosta Častolovic František Kunčar.

Obce za tyto pracovníky nic neplatí, má pouze povinnost je pojistit a vybavit potřebnými ochrannými pracovními pomůckami.

Jak to vidí Kamila Císařová

Je to dobré řešení situace

Veřejná služba je velice dobrým řešením situace, kdy se dlouhodobě nezaměstnaní raději „válí“ doma, než aby šli do práce. Vždyť na co by se snažili, když stejně nějaké peníze dostanou? Takhle si je alespoň vydělají a města a vesnice budou hned čistší a upravenější a obce na to nebudou muset vynaložit nijak velké finanční prostředky. Akorát je škoda, že nelze zaměstnat úplně všechny povaleče. Naštěstí také padly obavy, že by mohl být naverbován kdokoliv, kdo by byl na úřadu práce evidovaný více než dva měsíce. Nedokáži si totiž představit, že by například postarší neoblíbená učitelka, která po celý život stála za katedrou, musela hned za dva měsíce po výpovědi zametat ulice. To by se jí asi pak její žáci chodili nejspíš vysmívat.

V Dobrušce veřejné služby fungují už dva roky a jsou s ní velmi spokojeni. Zatím však ani u nich nikdo ještě nepracuje. Smlouva je totiž schválená s účinností od února. „Funguje to tak, že my nabízíme na jaké pozice je k nám možné lidi na veřejnou službu umístit. Úřad práce nám pak někoho pošle. Záleží na domluvě, zatím jsme se však vždy domluvili,“ řekla tajemnice Dobrušky Lenka Matušková.

Zato v Doudlebách, ačkoliv nabídku veřejných služeb využívali už téměř tři roky, se ještě o nových podmínkách nejednalo. „Otázkou je, jak se to pod úřadem práce rozběhne, zatím mě však nikdo nekontaktoval. Nevím tedy, jak to bude dále. Nějaké pracovníky jsem tady měl pouze do listopadu,“ uvedl doudlebský starosta Jiří Kaplan, který by možnost veřejných služeb přivítal i nadále. „Ti lidé si alespoň můžou něco přivydělat,“ dodal Kaplan.

Jaké druhy práce se nabízejí

- většinou se jedná o úklid a údržbu, je ale možné vykonávat i činnosti jako je například:
• pomocné práce v pečovatelské službě, v domovech důchodců či v azylových domech
• ve spolupráci s Městskou policií dohled nad veřejným pořádkem
• výpomoc s romskou komunitou
• pomoc při údržbě a úklidu hřbitova, jeho otvírání a zavírání
• výpomoc ve psím útulku
• roznáška písemností po městě
• společník/ice při procházkách
• pořadatelská činnosti při sportovních akcích či pomoc v domě dětí s pořádáním kulturních akcí

Autor: Kamila Císařová

20.1.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 24 000 Kč

Strojní inženýři kontroly a řízení kvality Technik/-čka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem pavel.severyn@eriks.cz, - USO/ VŠ, - znalost AJ - střední/pokročilá úroveň výhodou, - praxe v oboru výhodou , - zajišťování a kontrola dodržování systému kvality výroby - norma ISO 9001, - pravidelná mezioperační kontrola výrobků, - reklamace a řešení nápravných opatření, tvorba reportů, - samostatnost a odpovědnost, - stravenky, 4 týdny dovolené.. Pracoviště: Eriks plastics & composites s.r.o. - pracoviště lipovka, Na Poříčí, č.p. 1016, 518 01 Dobruška. Informace: Pavel Severýn, +420 731 471 771.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Vedoucí skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail adamova@stamont.eu., - NSO (nejlépe v oboru stavebnictví), - praxe v oboru 1 rok, - znalost stavebních materiálů a praxe ve skladové činnosti , - obchodní dovednosti, - řidičský průkaz sk. B, - průkaz na řízení VZV, - fyzická zdatnost - manipulace se stavebním materiálem, - pracovní soboty, - řízení kolektivu do 5 pracovníků.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště, Čs. odboje, č.p. 1039, 518 01 Dobruška. Informace: Andrea Adamová, +420 775 775 749.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč

Obchodní zástupci Technik/- čka - obchodní zástupce/-kyně. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail tojnarova@alarmcz.eu. , - ÚSO, - praxe v oboru výhodou , - orientace v projektování a montáži systémů elektrické zabezpečovací a požární signalizace (EZS, EPS), kamerových systémů (CCTV) a dalších slaboproudých systémů, - komunikace se zákazníkem (vytváření nabídek systémů), - komunikace s dodavateli, servis atd., - řidičský průkaz sk. "B" , - vyhláška č. 50/78 Sb. a praxe v oboru elektro výhodou, - trestní bezúhonnost, - příspěvek na stravování, prémie, - nástup možný ihned, - pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost změny na dobu neurčitou.. Pracoviště: Alarm cz s.r.o., Novoměstská, č.p. 205, 518 01 Dobruška. Informace: Hana Tojnarová, +420 606 255 000.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Strojní inženýři Mechanical Designer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail lenka.kutnarova@kk-alpha.com, telefonicky nebo osobně na pracovišti. , Požadavky:, - SŠ nebo VŠ technického směru (strojní inženýrství či podobný obor), - praxe na obdobné pozici v automobilovém průmyslu min. 2 roky, - znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost německého jazyka výhodou, - tvorba 3D dat a 2D výkresů v systému CATIA V5, - znalost tvorby D-FMEA, - základní znalost nástrojů QFD, DOE, IMDS, PPAP, ISO TS 16949, VDA, APQP, - pokročilá znalost práce na PC - MS Office, - kreativita, samostatnost, organizační schopnosti, technické myšlení, systematičnost a pečlivost, odolnost vůči stresu a flexibilita, - řidičský průkaz sk. B a ochota cestovat i do zahraničí, Náplň práce:, - spolupracuje s vedoucím projektu a jednotlivými členy projektového týmu na plnění jednotlivých úkolů projektu pro úspěšné plnění termínového plánu a rozpočtu, - pracuje na vývoji a konstrukci výrobku s ohledem na výrobní proces pod vedením senior konstruktéra popř. vedoucího oddělení, zodpovídá za plnění zákaznických a legálních požadavků, - analyzuje zákaznické, zákonné a interní požadavky na výrobek popř. proces a přijímá opatření k jejich naplnění, zajišťuje jejich přenos do interní dokumentace, - provádí Benchmarking, - tvoří CAD data, analýzy, výkresy, kusovníky, zakládá data do informačního systému, IMDS a zajišťuje jejich schválení, - vede a udržuje aktuálnost konstrukční a projektové dokumentace, - zajišťuje nebo provádí technické výpočty např. toleranční, pevnostní a deformační atd., - zodpovídá za řízení změn v konstrukci výrobku s ohledem na termíny, náklady a funkci výrobku, - v případě neshod nebo selhání zkoušek interních nebo zákaznických provádí analýzy ke zjištění příčiny a přijímá nápravné opatření, - tvoří a spolupracuje na tvorbě QFD, technických specifikací, FMEA výrobku, - spolupracuje na tvorbě kontrolních a zkušebních plánů a analýz, - stanovuje zvláštní a kritické znaky výrobku, Nabízíme: , - zázemí mezinárodní společnosti, dotované závodní stravování (jídelna v areálu firmy), - pružná pracovní doba, benefity v rámci programu Cafeterie, firemní vzdělávání, - 5 týdnů dovolené, 13. mzda (dle kolektivní smlouvy), možnost příspěvku na penzijní připojištění.. Pracoviště: Alpha vehicle security solutions czech s.r.o., V. Opatrného, č.p. 1050, 517 21 Týniště nad Orlicí. Informace: Lenka Kutnarová, +420 702 169 511.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr lámala stromy na Náchodsku.

Hory prožívají neděli bez proudu. Úlevu má přinést večer

Silnice I. třídy mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.
13

Rozprchnou se kamiony na okresky?

Kde je srdíčko? Hradec na zmrzlém Žižkově nestíhal

Praha, Hradec Králové - V souboji dvou posledních trenérů fotbalového Hradce byl úspěšnější ten, který už Votroky nevede. Viktoria Žižkov s koučem Bohuslavem Pilným zdolala v 19. kole II. ligy tým Karla Havlíčka 2:0.

Kostry v akci. Safari Park otevřel výstavu zvířecích pozůstatků

Královéhradecko, Dvůr Králové /FOTO/ - Neumannova vila v Safari Parku Dvůr Králové hostí největší výstavu zvířecích koster v České republice.

Dotace podpoří stezky pro kola

Orlické hory - Také na projekty v Orlických horách přitečou evropské miliony.

Čtenáři, zvolte svoji sportovní Hvězdu Deníku

Královéhradecko - Čtenáři, zvolte svoji Hvězdu Deníku v anketě Nejúspěšnější sportovec Královéhradeckého kraje roku 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT