StatistikaČerven:
Nezaměstnanost 1,9%

Červenec:
Nezaměstnanost 2%
Nárůst 7,2% (2. příčka v ČR)

To je současná situace v rychnovském okrese. Ten se již několik měsíců v řadě může pochlubit nejnižší nezaměstnaností v celé České republice. Ačkoli se podle červencové statistiky počet nezaměstnaných zvýšil o jednu desetinu procenta oproti předcházejícímu měsíci, je jejich počet stále velmi nízký.

Zajímavé však je, že se Rychnovsko dostalo na přední příčky mezi regiony, kde byl nárůst nezaměstnanosti nejvyšší – nad sedm procent. „Je to hra čísel. V číslech absolutních se stále jedná o nízké počty. Přesto mě tento nárůst zaujal," řekl ředitel rychnovského úřadu práce Petr Richtera.

Podle ředitele rychnovského „pracáku" by mohly stát za růstem nezaměstnanosti dva aspekty.
První z nich je určitý příslib práce, který lidé získali v souvislosti s automobilkou. Vědí například, že mají nastoupit v září, ale ve své stávající práci skončí dříve. „A to i přes fakt, že se jim sníží podpora v nezaměstnanosti – ovšem nijak drasticky," prozradil.

Druhou skupinou jsou potom ti, kteří jsou se svojí stávající prací nespokojeni a dobrovolně z ní odcházejí. A vzhledem k situaci na trhu práce v okrese předpokládají, že najít jinou práci nebude problém. „Pokud jsou zaměstnanci hrubě nespokojeni, říkají si, že vzhledem k poptávce nemají toto zapotřebí," poznamenal Richtera.

Podle něj bude situace na trhu práce v okrese stejná ještě minimálně několik měsíců. Je to kvůli průmyslovému boomu v kvasinské automobilce Škoda Auto, se kterým je spojen i další rozvoj průmyslu. V budoucnosti by měla nová pracovní místa vzniknout také v novém závodu společnosti Pewag ve Vamberku, který by se měl stavět na místě bývalých kasáren. Další pozice vzniknou i v častolovickém Isoveru, kde plánují rozšíření závodu.
Zaměstnavatelé se proto rozhodně nemohou spoléhat v personální otázce pouze na obyvatele okresu. „Rozhodně by se jim nedařilo, kdyby byli odkázáni jen na ně. Zaměstnanci přicházejí již teď z jiných regionů, ale také ze zahraničí," dodal Petr Richtera.