V dobrušském Grafitecu přijde o práci třicet strojařů, kteří vždy na trhu práce chyběli.

„Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost nám hlásit hromadné propouštění, což oni vědí. V tuto chvíli však žádnou oficiální informaci nemám,“ uvedla včera na dotaz Hana Kasperová a upřesnila, že se však již řešil rychnovský Fab, kde by mělo ke konci roku odejít 16 pracovníků. Personální pracovnice společnosti FAB Anna Venclová nebyla schopná k problému cokoliv říci. „Nemám oprávnění se k tomu vyjadřovat. To může pouze generální ředitel, ale ten je v současnosti v zahraničí,“ reagovala včera na dotaz.

„Bylo by naivní si myslet, že když automobilový průmysl pohltila celosvětová krize, že se to vyhne naší republice,“ uvedl důvěryhodný zdroj z FABu, který propouštění kmenových zaměstnanců se smlouvou na dobu určitou potvrdil, avšak jejich počet si však netroufl odhadnout.

„Ke snižování stavu u nás již došlo v létě a budeme ještě pokračovat. Z původních 500 zaměstnanců jich zůstalo 455. Řešili jsme to neprodlužováním smluv na dobu určitou a dohodou z organizačních důvodů s pětiměsíčním odstupným u pracovníků se smlouvou na dobu neurčitou,“ vysvětlil Miloš Kovář, který vede personální oddělení v dobrušském Grafitecu, a dodal, že ještě propustí asi třicet pracovníků. „Půjde o strojaře, protože vyrábíme tiskařské stroje,“ upřesnil.

Ačkoliv kostelecký Federal Mogul pravidelně plánuje ke konci roku celozávodní dovolenou, letos je možné, že se odstávka prodlouží. „O hromadném propouštění nic nevím,“ míní personalistka Albina Farková, podle které zatím není prodloužená dovolená oficiálně potvrzená. „Kdyby k tomu došlo, je pravděpodobné, že to bude v souvislosti s celosvětovou krizí automobilového průmyslu,“ dodala personalistka.