Pokud má dlužník opravdový zájem zbavit se dluhů, může získat rady, jak zastavit spirálu dalších půjček.

Znáte rizika?

Rodina však mohla problémům předejít – mohla se dozvědět, dle čeho si půjčku vybrat, jaká jsou rizika zadlužení, jak jednat ve chvíli, kdy už je jasné, že v daném měsíci nebude možné splátku splatit, a jaká jsou práva a povinnosti exekutorů. Občanská poradna v Rychnově nad Kněžnou rozvíjí své služby odborného sociálního poradenství a je připravena radit i v dluhové problematice. A to vše zdarma.

„Nejsme finanční poradci a nesledujeme nejvýhodnější úroky, za které si můžete půjčit. Dokážeme ale spočítat, zda budete mít na splácení, jak správně sestavit osobní, rodinný rozpočet a sdělíme vám veškerá rizika spojená se životem na dluh,“ vysvětluje vedoucí OP Rychnov nad Kněžnou Petra Kozlová.

Bez další půjčky

Cílem dluhového poradenství není odrazování od dluhů, ale zamezení stavu, kdy si člověk musí půjčit proto, aby mohl splatit dosavadní dluhy. „Pokud se jednotlivec nebo rodina ocitnou v dluhové pasti, umíme navrhnout řešení takovéto situace ovšem pod podmínkou, že dlužník má opravdový zájem se dluhů zbavit,“ dodává Kozlová. Výhodou občanského poradenství je jeho komplexnost. Poradci pomohou nejen v případech zadlužení, ale poradí také jak řešit celý problém – kde si zažádat o rekvalifikaci, sdělí míru státní sociální podpory, vysvětlí jak podat žádost o sociální bydlení apod.

Občanská poradna v Rychnově n. K. byla založena v září 2001 a od té doby poskytla tři tisíce konzultací, v jejichž rámci zodpověděla téměř čtyři a půl tisíce dotazů. Poradna sídlí ve 2. patře rychnovského Společenského centra. Návštěvu je vhodné předem domluvit na tel. : 494 535 112. Kontaktní osobou je Hana Balcarová.