„Při pravidelné roční kontrole zimujících netopýrů bylo napočítáno 217 vrápenců a 2 netopýři černí,“ seznamuje s výsledky letošního sčítání příspěvek na facebooku opočenského zámku.

A uvádí i loňská čísla pro srovnání, z nichž je vidět, jak se zdejší populace těchto živočichů rozrůstá - v roce 2023 tu bylo napočítáno 172 vrápenců a 1 černý netopýr a v roce 2022 to bylo 150 vrápenců a 1 netopýr ušatý.

Pod opočenským zámkem přezimuje přes 200 netopýrů.
Malý, černý i ušatý. A všichni spí pod opočenským zámkem, je jich tu přes 200

Netopýři potřebují k přečkání zimy stálou teplotu a nevyhledávají jen sklepní prostory či jiné stavby. Některé druhy zimují v dutinách stromů, kde zvládnou i mráz.

„Vytvářejí tam chumly a když je těm na okraji takového chumlu zima, zalezou si dovnitř, prostřídají se tak, aby žádný nezahynul. Pak jsou ti, kteří vyhledávají i poměrně vysokou teplotu, jako vrápenci malí, patří k teplomilným druhům. Zimují nejen tady ve sklepeních opočenského zámku, třeba i pod Muzeem Boženy Němcové v České Skalici. V Černíkovicích je zase kolonie netopýra skvrnitého. Potom jezdíme pravidelně do Kostelce nad Orlicí, kde je významné zimoviště netopýrů, do Častolovic i do Doudleb. Podle kroužkování víme, že záložních míst pro zimování mají víc, ale vrací se na svá oblíbená, která se jim osvědčila, a učí tomu i svá mláďata,“ přiblížil před časem život netopýrů pro Deník Vladimír Lemberk.

Mohlo by vás také zajímat: Budoucnost letohrádku v Opočně? Výstavní síň i kavárna. Opravy začaly loni od střechy

Zdroj: Deník/Jana Kotalová