VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Serfovat na internetu zdarma? Jde to, ale jen někde

VÝCHODNÍ ČECHY - WiFi internet zdarma je v hradeckém kraji jen na pár místech.

2.10.2007
SDÍLEJ:

Foto: VISA

Bezdrátové připojení k internetu zdarma prostřednictvím WiFi technologie v Královéhradeckém kraji moc rozšířené není. Bezplatné surfování po internetu a mailování si lidé v kraji podle odborného serveru Lupa.cz užijí jen na sedmi místech v šesti obcích. V čele je Praha se 125 místy. Restaurace a hotely, které v hradeckém kraji tuto službu mají, ji přitom pokládají za přínos pro své podnikání.

Na veřejných prostranstvích se do zřizování připojení zdarma přes WiFi pouštějí poskytovatelé internetu, kteří to berou jako formu vlastní reklamy. Obce se v rozšíření připojení WiFi neangažují.

Například restaurace a penzion U dvou borovic v Choustníkově Hradišti na Trutnovsku poskytuje WiFi připojení třetím rokem a pokládá to za přínos. "WiFi zdarma nám pomáhá vytvářet stálou klientelu. Zejména kolem oběda nám významně zvyšuje počet hostů. Týdně jej využije několik desítek lidí," řekla provozovatelka restaurace Kateřina Maternová. Své záležitosti na internetu si U dvou borovic na cestách vyřizují zejména různí obchodní zástupci. Přínosy WiFi zdarma podle Maternové převyšují náklady spojené s poskytnutím služby.

Jako vítanou službu označují WiFi zdarma i klienti horské chaty Portášky v Krkonoších. "Poskytnutí WiFi zdarma pokládáme za standard. Přináší nám to upevnění přízně naší stálé klientely," řekl majitel chaty Michal John. Poskytování WiFi zdarma však není u hotelů v kraji vůbec pravidlem. Například ve dvou největších hotelech v Hradci Králové, a to hotelu U Královny Elišky a hotelu Amber Černigov, je WiFi připojení zpoplatněno. Za WiFi se platí i v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

Na veřejných místech, jako jsou některá náměstí a centra měst, nabízejí bezplatné WiFi soukromé subjekty. "V Trutnově pokrýváme Krakonošovo náměstí a dvě restaurace. Bereme to jako reklamu pro naši firmu," řekl jednatel společnosti HumlNET Petr Fišera. Na náměstí je připojení zdarma limitováno dvěma hodinami, v restauracích omezení není.

Zřízení WiFi zdarma připravuje pro řadu měst společnost Dobruška.net. Zatím firma pokrývá WiFi připojením okolí hotelu Valentina a autokemp na nádrži Rozkoš. "Od října spustíme připojení na Masarykově chatě v Orlických horách. Na příští rok chystáme pokrytí náměstí v Třebechovicích, Solnici, Dobrušce a Novém Městě nad Metují. Doba přístupu zdarma bude omezena deseti minutami," řekl Roman Beneš z Dobruška.net.

Orgány samospráv v kraji se podle zjištění ČTK při zřizování WiFi připojení zdarma neangažují. "Královéhradecký kraj podporuje řadu projektů týkajících se rozvoje veřejného internetu zdarma, například na obecních úřadech a knihovnách," řekl Petr Vinklář z tiskového oddělení kraje. Na speciálním projektu týkajícím se technologie WiFi se kraj podle něj nepodílel.

V Pardubickém kraji je v řadě míst WiFi internet zdarma

V některých místech Pardubického kraje mohou lidé prohlížet internetové stránky a přitom za to nemusejí zaplatit ani korunu. Bezplatné bezdrátové připojení k internetu technologií WiFi najdou zájemci v regionu Moravské Třebové a Jevíčka na obecních úřadech a v knihovnách, celkem jich je 41, řekl manažer regionu Moravskotřebovsko a Jevíčsko Miroslav Netolický. A například stránky www.lupa.cz v současnosti evidují dalších sedm míst v šesti obcích.

V Pardubicích jsou zveřejněné čtyři oficiální hotspoty ve Svítkově. Po jednom je v Poličce, Svitavách a Žamberku. Podle Miloše Kadaně z pardubického Internetového klubu Svítkov bude hotspotů v krajském městě daleko víc.

"Úplná statistika není. Například u Hypernovy je další WiFi hotspot zdarma. Kdo je v dosahu, může se na internet připojit, ať je doma nebo na ulici," řekl Kadaně.

"Navigace mi v Pardubicích ukázala dva hotspoty jednoho mobilního operátora. Také banky mívají zdarma připojení, ale ty ho mají spíše pro své zákazníky a veřejně ho neprezentují," řekl podnikatel Libor Blažek z Pardubic, který se zabývá počítačovou technologií.

Připojení zdarma velmi často nabízejí firmy, které bezdrátové připojení poskytují, a využívají bezplatné nabídky jako reklamu. Nabízí je například kavárnám či ubytovacím zařízením. Takto například oslovila poličská firma místní Café Net Restaurant, řekla ČTK provozovatelka Blanka Homolová.

Provozovatelé podniků řekli, že připojení zdarma jim přiláká zákazníky. Asi měsíc mohou například obchodní zástupci během polední pauzy vyřídit e-maily v restauraci U Golema ve Svitavách. "Naše nabídka se docela chytla. Lidé si dají jídlo a mezi tím vyplní čas, že si otevřou notebook a pracují," řekl provozovatel restaurace Miloš Kudla.

Lidé však mnohdy musí počítat s tím, že připojení bývá časově omezené a pomalejší. Hotspoty ve Svítkově lze využít na půl hodiny denně, uvedl Kadaně.

Podle údajů sdružení Internet pro všechny se lze za poplatek v obcích Pardubického kraje připojit na bezdrátový internet na 536 místech, meziročně se tak zvýšil počet míst o 83. Více míst s připojením lze nalézt pouze v Praze, Jihomoravském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Do bezdrátové komunikace se zapojují i obce, například Moravská Třebová loni v červnu spustila pro veřejnost ve východní části Svitavska levný internet. Dosud se k internetu za 350 korun měsíčně připojilo asi 400 zakázníků.

"Už je to dostatečný počet, abychom pokryli náklady a mohli generovat rezervu na modernizaci sítě. Jedním z cílů bylo snížit v regionu cenu za připojení, což se nám podařilo," řekl Netolický.

2.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení