Velká tradice si žádá velké formáty a Vamberk získal ten největší. Díky dílu, které ve městě zanechala NeSpoon, ta je ve světě streetartového umění skutečným pojmem. Krajku nepaličkuje, stačí jí barva ve spreji, štětec, někdy šablona, ale i vysokozdvižná plošina. Krajkou takto pokryla celou čelní zeď jednoho z domů ve Vamberku a také blízkou zídku.

Jako inspirace jí posloužila krásná krajka od Marie Sedláčkové Serbouskové z Javornice. „Jako první vytvořila ve 20. letech 20. století moderní designové krajky. Není to příliš starý vzor, ale je to místní vzor, který ctí tradici krajky zde ve Vamberku,“ vysvětlila NeSpoon.

A nebyla by to ona, kdyby svůj umělecký "pozdrav" ještě někde nezanechala. A tak pokud se projdete náměstím a třeba i Tyršovou ulicí, zaručeně spatříte nejkrásnější elektro skříně v celém Česku. I ty totiž NeSpoon zahalila do své krajky.

S její prací, pro kterou je charakteristická právě krajka, byste se setkali v několika desítkách zemí na pěti kontinentech. A teď i v té naší.

Fotogalerie: Dům i elektro skříně. Ikona street artu NeSpoon zahalila Vamberk do krajky

Mohlo by vás zajímat: Vamberk má kostel plný andělů

Ve Vamberku teď spatříte kostel plný andělů. | Video: Deník/Jana Kotalová